Miejscowości

Białe

Przysiółek Szczawy w dolinie Kamienicy, u podnóża Jasienia i Wielkiego Wierchu.

Brzezna

Rozległa wieś (2150 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego, malowniczo położona w ?Dolinie Kwitnącej Jabłoni?.

Chabówka

Wieś w dolinie Raby, leżąca u podnóża Gorców i Beskidu Wyspowego, liczy ponad 1500 mieszkańców, stanowi jeden z ważniejszych węzłów komunikacyjnych południowej Polski.

Chełmiec

Duża wieś w dolinie Dunajca przy drodze krajowej nr 28, w bliskim sąsiedztwie Nowego Sącza. Liczy ponad 2600 mieszkańców, jest siedzibą dużej gminy podmiejskiej, obejmującej 27 wsi na terenie Pogórza Rożnowskiego i wschodniej części Beskidu Wyspowego

Chochorowice

Niewielka wieś (ok. 400 mieszkańców) malowniczo położona na wschodnim krańcu Beskidu Wyspowego.

Chomranice

Wieś w szerokiej dolinie Smolnika, u podnóża południowych zboczy Pasma Łososińskiego.

Chyszówki

Malowniczo położona wieś u podnóża Mogielicy i Łopienia, w pobliżu przełęczy (700 m) o tej samej nazwie, liczy ok. 650 mieszkańców.

Czarny Potok

Duża wieś we wschodniej części Beskidu Wyspowego, malowniczo położona w ?Dolinie Kwitnącej Jabłoni?.

Czasław

Wieś w gminie Raciechowice, licząca ok. 840 mieszkańców, położona w dolinie Krzyworzeki u stóp Grodziska i malowniczych wzniesień Pogórza Wielickiego. Nazwa miejscowości pochodzi od założyciela, rycerza Czasława.

Długołęka-Świerkla

Rozległa wieś (ok. 800 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego rozciągnięta wzdłuż potoku Gajdoszowiec (dolny odcinek jest nazywany Gostwiczanką), w otoczeniu zalesionych wzniesień Piekła (660 m), Chełmku (484 m) i Zagórowa (599 m).

Dobra

Wieś o charakterze letniskowym, licząca ok. 3150 mieszkańców, malowniczo położona nad górną Łososiną, w centralnej części Beskidu Wyspowego.

Glisne

Niewielka wioska (318 mieszkańców) składająca się osiedli luźno rozrzuconych na przełęczy o tej samej nazwie i w obniżeniu pomiędzy Luboniem Wielkim a Szczeblem, Okrągłą i Małą Górą

Gruszowiec

Niewielka wioska należąca do gminy Dobra, położona przy przełęczy (660 m) o tej samej nazwie, rozdzielającej stoki Ćwilina i Śnieżnicy.

Iwkowa

Rozległa i ludna wieś gminna, położona we wschodniej części Beskidu Wyspowego, na pograniczu z Pogórzem Wiśnickim.

Jaworzna

Niewielka wioska (530 mieszkańców) u podnóża Sałasza, rozciągnięta w głębokiej dolinie jednego z bocznych dopływów Łososiny.

Jazowsko

Najbardziej na południe wysunięta miejscowość Beskidu Wyspowego, na pograniczu z Beskidem Sądeckim.

Jodłownik

Wieś gminna (ok. 1140 mieszkańców), leżąca u zbiegu potoków Owsianka i Tarnawka, w niewielkiej, malowniczej kotlince u podnóża Kostrzy i Świnnej Góry.

Jurków

Wieś letniskowa licząca ok. 1120 mieszkańców, pięknie położona w sercu Beskidu Wyspowego, u stóp najwyższych jego szczytów: Mogielicy, Łopienia i Ćwilina.

Kamienica

Duża wieś letniskowa (ok. 3290 mieszk.), położona na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego, w miejscu gdzie do rzeki Kamienicy wpadają potoki Zbludza i Zasadne.

Kamionna

Niewielka wieś (814 mieszkańców) u podnóża masywu Pasierbieckiej Góry i Kamionnej, położona w dolinie potoków Przeginia i Pluskawka. Leży na północnych obrzeżach Beskidu Wyspowego, pod względem administracyjnym należy do gminy w Trzcianie.

Kanina

Malownicza wieś we wschodniej części Beskidu Wyspowego. Jej zabudowania sięgają wys. ponad 600 m i są zgrupowane w grzbietowej części grzbietu Litacza, nazywanego też Pasmem Kanińskim.

Kasina Wielka

Wieś letniskowa (ok. 2970 mieszkańców), położona w niewielkiej kotlince u podnóża Śnieżnicy, Lubogoszcza i Dzielca.

Kasinka Mała

Rozległa wieś (ok. 3480 mieszkańców) w głębokiej dolinie Raby, pomiędzy Szczeblem i Lubogoszczą oraz w dolinie potoku Kasinka, pomiędzy Lubogoszczą i Bydłoniową Górą.

Klęczany

Wieś (1040 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego, położona w dolinie Smolnika, u podnóża Białowodzkiej Góry.

Kobielnik

Nieduża (ok. 500 mieszkańców) miejscowość letniskowa w gminie Wiśniowa, u podnóża Lubomira.

Kostrza

Niewielka wieś (ok. 430 mieszkańców) leżąca w północnej części Beskidu Wyspowego, w źródliskowym obszarze potoku Tarnawka. Zabudowania są rozrzucone w formie luźnych osiedli na północno-wschodnich zboczach Kostrzy (725 m).

Koszary

Niewielka wieś u podnóża Paproci, rozciągnięta wzdłuż Łososiny, która na tym odcinku płynie malowniczymi zakolami.

Krzeczów

Wieś w gminie Lubień, licząca 850 mieszkańców. Położona jest nad doliną Krzeczówki, przy skrzyżowaniu ruchliwej ?Zakopianki? z dawnym traktem cesarskim, przechodzącym na tym odcinku z grzbietu Bórawy na Luboń Mały.

Kudłacze

Jedno z najwyżej położonych osiedli w Paśmie Łysiny, leżące w granicach administracyjnych Pcimia, na wysokości ok. 680 m.

Laskowa

Wieś gminna (3160 mieszkańców) malowniczo położona w głębokiej dolinie Łososiny, w otoczeniu stromych stoków Pasma Łososińskiego i Pasma Kamionnej - Kobyły. Dzięki swym walorom klimatycznym i krajobrazowym stanowi popularny ośrodek wypoczynkowy dla mieszkańców Nowego Sącza i Krakowa.

Limanowa

Jedno z najładniejszych miast południowej Małopolski, malowniczo położone we wschodniej części Beskidu Wyspowego, stanowi zresztą ?stolicę? tej grupy górskiej. Leży w głębokiej kotlince, u zbiegu potoków Starowiejskiego, Mordarki i Jabłońca, u stóp wzniesień Pasma Łososińskiego. Przebiegała tędy Galicyjska Kolej Transwersalna i stary ?cesarski gościniec? - obecnie droga krajowa nr 28. Nad miastem kulminuje Miejska Góra (716 m) z charakterystycznym, wysokim krzyżem na szczycie, spod którego roztacza się rozległy widok na okolicę.

Lipnik

Wieś w zachodniej części Beskidu Wyspowego, rozłożona malowniczo na wschodnich zboczach Kamiennika i Łysiny, w dolinie potoku Lipnik.

Lubień

Duża wieś gminna położona u w dolinach Raby i Lubieńki, pomiędzy masywami Kiczory, Strzebla i Zębolowej (nazywanej w Lubniu Klimasem). Osobne przysiółki stanowią Zarębki, u stóp Kiczory oraz Smugowa, w południowej części miejscowości. Lubień jest siedzibą gminy i liczy około 3400 mieszkańców. Obecnie w jego południowej części kończy się odcinek drogi ekspresowej Kraków ? Zakopane; stąd aż do Chabówki jest ona zatłoczoną w sezonie drogą jednopasmową.

Lubomierz

Rozległa wieś (2070 mieszkańców) w dolinie Mszanki, Rosochy i potoku Lubomierskiego, leżąca na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Przechodzi tędy widokowa droga, wiodąca z Mszany Dolnej do Zabrzeży. Górna część wsi nazywa się Przysłop, za nią znajduje się jeszcze niewielka osada leśna Rzeki, przez którą płynie Kamienica.

Łącko

Wieś gminna (2940 mieszkańców) o znakomitych walorach turystycznych, pięknie położona w głębokiej dolinie Dunajca, na pograniczu z Beskidem Sądeckim. Prawdziwą ozdobą Łącka są sady jabłkowe, rosnące na okolicznych, łagodnych wzniesieniach, pięknie kwitnące na początku maja. Odbywa się tu wtedy ?Święto Kwitnącej Jabłoni? - szumna impreza folklorystyczna, ściągająca masę turystów zainteresowanych zarówno folklorem miejscowych Górali Łąckich, jak i potajemną degustacją słynnej śliwowicy.

Łętowe

Niewielka wieś (1180 mieszkańców) u podnóża pasma Ostrej, Ogorzałej i Dziurczaka, należąca do gminy Mszana Dolna. Nazwa wywodzi się wg prof. Kobylińskiej od imienia ?Łat? ? założyciela wsi, i jest formą dzierżawczą tego imienia.

Łososina Dolna

Duża wieś gminna (1480 mieszkańców), położona w dolnym biegu rzeki Łososiny, przy trasie z Brzeska do Nowego Sącza.

Łososina Górna

Dzielnica przemysłowa Limanowej, niegdyś samodzielna miejscowość, położona w dolinie Łososiny u podnóża Dzielca i Paproci.

Łostówka

Długa wieś (1440 mieszkańców) w cienistej, zacisznej dolinie potoku Mszanka i Łostówka, położona u podnóży Ćwilina i pasemka Ostrej i Ogorzałej. Podobnie jak w innych sąsiednich miejscowościach większość tutejszych domostw jest skupiona wzdłuż głównej ulicy i potoku (?rzyki? ? jak mówią miejscowi), a część na osiedlach, tzw. ?rolach?, rozrzuconych po stokach Czarnego Działu i Ogorzałej (rola Wsołowska, Farganusowska, Banikowska?), pamiętających czasy osadnictwa wołoskiego.

Łukowica

Duża wieś gminna (2160 mieszkańców), ładnie położona w dolinie Łukowickiego Potoku, u podnóża zalesionych szczytów Skiełka, Pępówki i Łyżki.

Marcinkowice

Rozległa wieś, położona przy ujściu Smolnika do Dunajca, leżąca u podnóża Białowodzkiej Góry. Przebiega tędy linia kolejowa z Chabówki do Nowego Sącza oraz lokalna droga z Chełmca do Limanowej.

Męcina

Miejscowość położona w szerokiej dolinie Smolnika u podnóża pasma Łososińskiego i grzbietu Litacza. Należy do gminy w Limanowej, liczy 3200 mieszkańców, znana jest przede wszystkim z działającej tu niegdyś wytwórni kijów hokejowych o światowej renomie.

Młynne

Wieś licząca 1360 mieszkańców, położona w głębokiej dolinie Łososiny u podnóża pasma Jaworza i Sałasza. Przechodzi tędy widokowa droga z Limanowej do Bochni.

Mszana Dolna

Miasto i gmina w zachodniej części Beskidu Wyspowego, ładnie położone w rozległej kotlince u zbiegu Mszanki, Porębianki i Słomki. Ważny węzeł komunikacyjny PKS, siedziba kilku urzędów, dobry punkt wypadowy na okoliczne szczyty, duży ośrodek kolonijny dla dzieci z Krakowa i Śląska. Okolice Mszany zamieszkuje grupa etnograficzna Zagórzan, toteż miasteczko jest nazywane ich ?stolicą?.

Mszana Górna

Rozległa wieś (2670 mieszkańców) u podnóża pasemka Ostrej i Ogorzałej, administracyjnie należąca do gminy Mszana Dolna. Wieś tworzy siedmiokilometrowy łańcuch osiedli, rozciągniętych wzdłuż Mszanki, od jej połączenia z Porębianką aż do Lubomierza.

Myślenice

Niespełna 19-tysięczne miasto powiatowe, rozłożone malowniczo w głębokiej dolinie Raby, do której wpada tu kilka pomniejszych potoków (San, Bysinka, Kobylak), pomiędzy zalesionymi zboczami Chełmu i Uklejny od wschodu oraz Plebańską Górą i Dalinem od zachodu. Przez wschodnią część miasta przebiega popularna ?zakopianka?, za którą, przy drodze do Bochni znajduje się strefa przemysłowa (m.in. takie znane firmy jak ?Vistula? i ?Tele-Fonika?). Na prawym brzegu Raby leży rekreacyjna dzielnica Zarabie. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od imienia Myślimir, którego synowie wedle tradycji byli założycielami miejscowości.

Naszacowice

Wieś w szerokiej dolinie Smolnika, niedaleko jego ujścia do Dunajca. Liczy ponad 700 mieszkańców, należy do gminy Podegrodzie. Wcześniej wieś nazywała się również Naszczowice. Nazwa zdaniem toponomastyków wywodzi się od imienia pierwotnego właściciela osady Nosacza.

Nowe Rybie

Wioska, licząca ok. 720 mieszkańców, położona w szerokim obniżeniu Rybiego Potoku (dopływ Tarnawki) pomiędzy stokami Pasierbieckiej Góry i Kostrzy.

Pasierbiec

Wioska licząca ok. 530 mieszkańców malowniczo położona u podnóża Pasierbieckiej Góry, na wys. ok. 450?500 m.

Pcim

Duża wieś gminna (5100 mieszkańców) w dolinie Raby, atrakcyjnie położona na pograniczu Beskidu Wyspowego i Średniego (Makowskiego). ?Centrum? wsi z kościołem parafialnym jest zlokalizowane w dolinie Kaczanki wypływającej ze stoków Kotonia i Ostrysza. Pcim jest znanym ośrodkiem letniskowym i niepisaną ?stolicą? grupy etnograficznej Kliszczaków. Pochodzenie nazwy nie jest określone jednoznacznie, badacze wywodzą ją albo od słowa ?ptak?, albo od błyszczących (?blscin?) wód potoku.

Piekiełko

Wieś u podnóża Paproci i Zęzowa malowniczo położona w głębokiej dolinie Łososiny, która ma tutaj charakter niewielkiego przełomu.

Pisarzowa

Duża wieś, licząca 1990 mieszkańców, położona u podnóża Wielkiej Góry, grzbietu Litacza i bezleśnego Zbyrka, leżąca na niewielkim dziale wodnym pomiędzy potokami Smolnik i Mordarka. Wiedzie tędy Galicyjska Kolej Transwersalna i lokalna droga z Limanowej do Nowego Sącza.

Podegrodzie

Duża, ładna wieś gminna nad Dunajcem (ok. 1800 mieszkańców), położona w centrum Kotliny Sądeckiej, niedaleko Starego i Nowego Sącza. Jest uważana za centrum kulturalne grupy etnograficznej Lachów Sądeckich. Okolica charakteryzuje się znakomitymi walorami klimatycznymi i krajobrazowymi, stąd też Podegrodzie jest ważnym ośrodkiem rolnictwa i sadownictwa. Folklor miejscowy rozsławia zespół ?Podegrodzie?, istniejący od 1937 r., zdobywca licznych nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Działają również zespoły dziecięce, ludowi artyści i gawędziarze.

Poręba

Wieś w dolinie Porębianki, pomiędzy Działkiem a Kamiennikiem w Paśmie Łysiny, licząca ok. 1000 mieszkańców. Nazwa pochodzi od wytrzebionego przez osadników lasu (poręby).

Przyszowa

Rozległa wieś rozłożona w górnym biegu potoku Słomka, leżąca u podnóża zalesionych wzniesień Piekła i Łyżki. Pod względem administracyjnym należy do gminy Łukowica i powiatu limanowskiego, liczy 2470 mieszkańców.

Raba Niżna

Miejscowość letniskowa (ok. 1000 mieszkańców), rozciągnięta w dolinie Raby u podnóża Lubonia Wielkiego.

Rabka-Zdrój

Miasteczko uzdrowiskowe (13,2 tys. mieszkańców) położone w uroczej kotlince na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego. Razem z sąsiednimi miejscowościami- Rdzawką, Ponicami i Chabówką - tworzy niewielką gminę.

Raciechowice

Duża wieś gminna (840 mieszkańców) na północno-zachodnim krańcu Beskidu Wyspowego. Miejscowi gospodarze specjalizują się w hodowli jabłek i porzeczek, które rosną tutaj znakomicie dzięki łagodnemu mikroklimatowi oraz dużemu nasłonecznieniu.

Rajbrot

Duża wieś na pograniczu Beskidu Wyspowego i Pogórza Wiśnickiego, której zabudowania rozciągnięte są w górnym biegu potoku Uszwica. Dobry punkt wypadowy w rejon Kobyły i Łopusza oraz w zalesione pasma Pogórza.

Rogi

Niewielka wioska (ok. 360 mieszkańców) we wschodniej części Beskidu Wyspowego, w pięknym otoczeniu Doliny Kwitnących Jabłoni. Zabudowania są rozciągnięte w dolnym biegu potoku Słomka, niedaleko jego ujścia do Dunajca.

Rozdziele

Niewielka wieś (870 mieszkańców), położona na zboczach Łopusza i Kobyły. Pod względem administracyjnym należy do gminy w Żegocinie. Nazwa wywodzi się prawdopodobnie od faktu, że miejscowość położona jest na dziale wód i ?rozdziela? dorzecze Raby i Dunajca.

Siekierczyna

Rozległa wieś we wschodniej części Beskidu Wyspowego, licząca ok. 1700 mieszkańców, malowniczo położona u stóp Jeżowej Wody i Ostrej.

Skrzydlna

Wieś letniskowa (ok. 1060 mieszkańców) położona u źródeł Stradomki, u stóp Cietnia i Śnieżnicy, od południa otoczona niewysokimi wzniesieniami, które szumnie nazywa się ?Pieninkami Skrzydlańskimi? (Worecznik, Krzenowiska i Ostra Góra).

Słopnice

Największa wieś Beskidu Wyspowego (6230 mieszkańców) położona w rozległym obniżeniu Słopnickiego Potoku. Od zachodu otaczają ją potężne kopy Mogielicy i Łopienia, od południa długi grzbiet Cichonia i Zapowiednicy.

Stadła

Ładna, zadbana wieś (760 mieszkańców) w Kotlinie Sądeckiej nad Dunajcem, należąca do gminy Podegrodzie.

Stróża (k. Myślenic)

Rozległa wieś letniskowa w dolinach Raby i Trzebunki, pomiędzy masywami Chełmu, Kotonia i Sularzowej, licząca ponad 3000 mieszkańców. Położona jest przy ruchliwej ?zakopiance?, pod względem administracyjnym należy do gminy Pcim. Nazwa wsi pochodzi od ?stróży?, czyli strażnicy obronnej, która istniała w XIII stuleciu na stokach Chełmu.

Strzeszyce

Niewielka wioska (330 mieszkańców), rozłożona w szerokiej dolinie Łososiny, przy drodze z Laskowej do Nowego Sącza, w otoczeniu bocznych grzbietów Pasma Łososińskiego.

Szczawa

Ładna miejscowość letniskowa (ok. 2000 mieszk.), leżąca na pograniczu Gorców i Beskidu Wyspowego w miejscu, gdzie gorczański potok Głębieniec wpada do dużej i burzliwej Kamienicy. Łagodny mikroklimat, otoczenie pięknych gór, a przede wszystkim występujące źródła mineralne (szczawy alkaliczno-żelaziste) stwarzają warunki do stworzenia tu w przyszłości dużego kompleksu sanatoryjno-wypoczynkowego. Szczawę zamieszkuje grupa etniczna Górali Białych, których siedziby znajdują się w dolinie Kamienicy i w części doliny Dunajca.

Szczyrzyc

Duża wieś (560 mieszkańców) w dolinie Stradomki u podnóża Cietnia, znana w całej południowej Polsce z racji istniejącego tu opactwa cystersów o prastarej metryce.

Szyk

Niewielka wioska (ok. 950 mieszk.) malowniczo usytuowana u podnóża Kostrzy, przy zbiegu dwóch prawobrzeżnych dopływów rzeczki Tarnawy.

Świdnik

Wioska (660 mieszk.) w gminie Łukowica, malowniczo położona wśród sadów i wzniesień ?Doliny Kwitnących Jabłoni?.

Świniarsko

Niewielka wioska w Kotlinie Sądeckiej, przy ujściu Trzetrzewinki do Dunajca.

Tenczyn

Wieś kliszczacka w gminie Lubień, licząca ok. 2100 mieszkańców. Leży w niewielkiej kotlinie u zbiegu Krzeczówki i Tenczyńskiego Potoku, pomiędzy trzema masywami: Zębolowej, Lubonia Wielkiego i Strzebla.

Tęgoborze

Duża wieś letniskowa (1540 mieszkańców) nad Jeziorem Rożnowskim, ośrodek sportów wodnych, dobry punkt wypadowy we wschodnie partie Beskidu Wyspowego.

Tokarnia

Rozległa wieś (ok. 2500 mieszkańców) w dolinie Krzczonówki, siedziba władz gminy.

Trzemeśnia

Wieś u podnóża Kamiennika w zachodniej części Beskidu Wyspowego, rozciągnięta wzdłuż doliny Trzemeśnianki.

Tymbark

Dawne królewskie miasteczko przy szlaku handlowym do Krakowa, obecnie gmina i miejscowość przemysłowa nad rzeką Łososiną, która łączy się tutaj ze Słopniczanką. Leży w niewielkiej kotlince u stóp Paproci, Zęzowa i Łopienia, stanowi doskonały punkt wypadowy w centralną część Beskidu Wyspowego.

Ujanowice

Wioska (720 mieszk.) w dolinie dolnej Łososiny, z racji zwartej zabudowy przypominająca trochę niewielkie miasteczko. Niegdyś nazywana przez okolicznych mieszkańców ?miastem? ze względu na odbywające się tutaj jarmarki.

Węglówka

Wieś letniskowa w dolinie potoku Kobielnik, leżąca w zacisznej kotlince u stóp Lubomira, Lubogoszcza i Wierzbanowskiej Góry. Nazwa pochodzi od wypalania węgla drzewnego, co było pradawnym zajęciem mieszkańców.

Wilkowisko

Rozległa wieś, licząca ok. 1290 mieszkańców, malowniczo położona u podnóża Świnnej Góry, Działku i Kostrzy.

Wiśniowa

Duża wieś gminna (1900 mieszkańców), malowniczo położona w szerokim obniżeniu górskim u podnóża Cietnia, Księżej Góry, Lubomira i Kamiennika.

Zalesie

Niewielka wieś, malowniczo położona na zboczach Modyni i Cichonia. Należy do gminy w Kamienicy, jest niewielkim letniskiem i świetnym punktem wypadowym dla wycieczek pieszych i rowerowych we wschodniej części Beskidu Wyspowego.

Zasań

Wieś w gminie Myślenice o dość rozproszonej zabudowie, w obniżeniu między Kamiennikiem a Pasmem Glichowca (Przełęcz Zasańska, 410 m) i dolinie potoku Zasanka. Nazwa oznacza położenie za potokiem San (san ? określenie strumienia o korzeniach prawdopodobnie celtyckich). Obecnie miejscowość liczy ok. 700 mieszkańców.

Znamirowice

Niewielka wieś letniskowa (320 mieszkańców), należąca do gminy w Łososinie Dolnej, rozciągnięta wzdłuż brzegów Jeziora Rożnowskiego.

Żegocina

Duża wieś gminna (ok. 1700 mieszkańców), malowniczo położona w dolinie potoku Sanka, u podnóża Kamionnej, Żarnówki i Łopusza. Jest ośrodkiem turystycznym i letniskowym, ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Krakowa, Bochni i Tarnowa.

Żmiąca

Niewielka wioska (700 mieszkańców), pięknie położona w głębokiej górskiej dolinie u podnóża Pasma Łososińskiego, otoczona szczytami Jaworza i Sałasza oraz grzbietami Gołej Góry (od wschodu) i Oślaka (od zachodu).

Patronat medialny

Partnerzy