Czasław

Wieś w gminie Raciechowice, licząca ok. 840 mieszkańców, położona w dolinie Krzyworzeki u stóp Grodziska i malowniczych wzniesień Pogórza Wielickiego. Nazwa miejscowości pochodzi od założyciela, rycerza Czasława.

Pierwsza wzmianka z 1359 r. mówi o miejscowości, w której znajdowała się komora celna zamku dobczyckiego. Czasław był wówczas własnością rycerską i w rękach prywatnych pozostawał do 1945 r. Z czasem wchłonął osadę Wdżary, również założoną w XIV w. W czasie II wojny światowej rozwijała się tutaj konspiracja związana z BCh i AK. W południowej części miejscowości, przy „moście glichowskim” oddziały AK obwodu Myślenice – „Murawa” stoczyły 12.09.1944 r. główne starcie tzw. „bitwy pod Łysiną”, w którym rozbito kolumnę niemiecką. Wydarzenie upamiętnia pomnik nieopodal mostu, przy drodze do Glichowa. 
Warto zobaczyć zespół dworski Bujwidów (dwór ziemiański i zabudowania gospodarcze) zbudowany w miejscu starszego dworu w latach 1899-1900, w otoczeniu parku krajobrazowego. Dwór znajduje się w dolinie Krzyworzeki, przy dróżce szosie wybiegającej na wschód od głównej drogi do Dobczyc. W Czasławiu można również zobaczyć budynek dawnej karczmy z 1782 r., kilka pięknych XIX-wiecznych kapliczek oraz zachowane drewniane budynki z przełomu XIX i XX w.
Historia wsi łączy się z dwoma wybitnymi osobami: urodzonym w dworku w Czasławiu generałem Ludomiłem Antonim Rayskim (1892-1977) – pilotem, inżynierem, dowódcą i współtwórcą polskiego lotnictwa wojskowego, oraz Odo Feliksem Kazimierzem Bujwidem (1857-1942) – lekarzem, mikrobiologiem, immunologiem, profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, ojcem polskiej bakteriologii, pionierem szczepień przeciw wściekliźnie, współpracownikiem Roberta Kocha i Ludwika Pasteura. Bujwid posiadał własną wytwórnię surowic i szczepionek. W 1899 r. zakupił majątek Czasław od Artura Teodora Rayskiego, emerytowanego oficera armii tureckiej, a zarazem ojca Ludomiła. Założył tu stawy, w których hodował narybek pstrąga, bezpłatnie leczył miejscową ludność, wybudował szkołę oraz cegielnię. Z czasem powiększył majątek o folwark Wolica (obecnie w granicach Poznachowic Górnych), gdzie zbudował obory i stajnie dla zwierząt szczepiennych i doświadczalnych. Majątek Czasław zapisał starszemu synowi – Stanisławowi, a majątek Wolica młodszemu – Janowi.
 

Warte uwagi

Powiązane informacje

Ewa Wisiorek - Gospodarstwo agroturystyczne

Czasław 123 32-415 Raciechowice

„Zaczarowane Wzgórze”

Czasław, 32-415 Raciechowice

Patronat medialny

Partnerzy