Trzemeśnia

Wieś u podnóża Kamiennika w zachodniej części Beskidu Wyspowego, rozciągnięta wzdłuż doliny Trzemeśnianki.

Liczy ok. 1700 mieszkańców i należy do gminy Myślenice. Jest dobrym punktem wypadowym w północną część Pasma Łysiny oraz w Pasmo Glichowca (tzw. Pogórze Dobczyckie).
Wieś lokowana w XIV w., nosiła początkowo nazwę Marcinowa Wola. Według tradycji już w tym czasie istniał na pobliskiej Krowiej Górze drewniany kościółek p.w. św. Łukasza. Przez długie lata była własnością rycerską: Przypkowskich, Banowskich i ostatecznie w początkach wieku XVI przeszła w ręce Jordanów z Zakliczyna. Miejscowość rozrastała się, a znaczenia dodało jej erygowanie parafii św. Klemensa w 1440 r. i powstanie szkoły parafialnej, wzmiankowanej w 1596 r. Wtedy też przeniesiono kościół w okolice miejsca, gdzie znajduje się on obecnie. W latach 1426-71 wymieniana jest tutaj huta szkła, w rejonie której z czasem powstała osada Zasań. Druga huta szkła działała na przełomie XV i XVI w. w niedalekiej Bulinie. W późniejszym czasie wieś należała do różnych rodów, m.in. rodziny Łosiów, a następnie – aż do 1945 r. – do Lubomirskich. 
W czasie walk na przedpolach Twierdzy Kraków w listopadzie 1914 r. okoliczne wzgórza stały się polem walk między wojskami rosyjskimi i austriackimi. Szturm Rosjan w kierunku Myślenic nie powiódł się. W ramach wsparcia rozpoczynającej operacji limanowskiej, 1 grudnia wojska austro-węgierskie przystąpiły do kontruderzenia, a po pięciu dniach przełamały pozycje rosyjskie w rejonie Trupielca i Zasani i ścigały przeciwnika na linię Stradomki. W lecie 1944 r. w osiedlach pod Kamiennikiem kwaterowały liczne oddziały partyzanckie. Na granicy Poręby i Trzemeśni stoczono jedną ze zwycięskich potyczek AK z Niemcami w czasie tzw. „bitwy pod Łysiną” (12.09.1944 r.).
Warto zobaczyć:
1.Drewniany kościół św. Klemensa z 1780 r., postawiony w miejscu poprzedniej świątyni zniesionej przez powódź w 1753 r. W wyposażeniu zwracają uwagę: tryptyk średniowieczny ze starego kościoła, rokokowy ołtarz główny i ołtarze boczne. Znajduje się tu cudowny wizerunek Matki Boskiej Trzemeśniańskiej. Obok kościoła tzw. grota z Lourdes, wystawiona w stulecie objawień (1958 r.). Warto również zwrócić uwagę na wmurowaną w ogrodzenie renesansową płytę nagrobną z 1530 r.
2.We wsi kilka starych, drewnianych chałup oraz zabytkowe kapliczki murowane: św. Floriana z XIX w. koło kościoła oraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z k. XVII w., przy szlaku na Krowią Górę. 
 

Warte uwagi

Patronat medialny

Partnerzy