Znamirowice

Niewielka wieś letniskowa (320 mieszkańców), należąca do gminy w Łososinie Dolnej, rozciągnięta wzdłuż brzegów Jeziora Rożnowskiego.

Jest ośrodkiem sportów wodnych, miejscem wypoczynku świątecznego, stanowi dobry punkt wypadowy do urządzania wycieczek pieszych, a zwłaszcza rowerowych w okolice jeziora. W przysiółku Skała znajduje się słynny „Most Stacha” – miejsce, do którego jeszcze niedawno podążały wycieczki autokarowe z całej Polski.
„Most Stacha” - Miejscowy gospodarz Jan Stach na początku lat pięćdziesiątych, wskutek konfliktu z sąsiadem, miał utrudniony dostęp do swego domu w przysiółku Zapaść. Postanowił zatem samodzielnie wybudować drogę o długości prawie 500 m oraz kamienny most nad głębokim jarem, które to zadanie realizował przez ponad dziesięć lat. Ówczesne władze z niechęcią patrzyły na jego działalność, za to po ukończeniu mostu wręczono mu w Warszawie order im. Stefana Bryły… Do Znamirowic zaczęły się  zjeżdżać tłumy ciekawskich z całego kraju. Wielkość budowli można ocenić dopiero po zejściu na dno zalesionego jaru (paryji jak mówią miejscowi). Most o wys. 15 m przerzucony jest nad niewielkim potoczkiem, choć ściany wąwozu są tu wysokie na kilkanaście metrów. Aż trudno uwierzyć, że całą tą imponującą konstrukcję wzniósł jeden człowiek.
Dojście do „Mostu Stacha” od przystanku autobusowego Znamirowice Skała, polną drogą w kierunku wschodnim, ok. 5 min.
 

Warte uwagi

Patronat medialny

Partnerzy