Węglówka

Wieś letniskowa w dolinie potoku Kobielnik, leżąca w zacisznej kotlince u stóp Lubomira, Lubogoszcza i Wierzbanowskiej Góry. Nazwa pochodzi od wypalania węgla drzewnego, co było pradawnym zajęciem mieszkańców.

W średniowieczu i aż do połowy XVIII w. Węglówka była królewszczyzną i należała do starostwa dobczyckiego, jako wieś służebna, dostarczająca węgla drzewnego. Po rozbiorach przeszła w ręce prywatne. W XIX w. jej właścicielami, podobnie jak sąsiedniej Wierzbanowej i Wiśniowej stali się Romerowie z Jodłownika. Pod koniec XIX wieku było tu 178 domów, i ponad 1000 mieszkańców (w tym kilku Żydów), właścicielami wsi byli K. Detloff i Jędrzej Goryl
W trakcie kampanii jesienno-zimowej 1914 r. okoliczne wzniesienia stały się areną walk miedzy wojskami rosyjskimi i austriackimi. Śladem tych zmagań są rowy strzeleckie i umocnienia ziemne, dość czytelne w terenie, zlokalizowane na stokach Weszkówki i Łysiny.
Węglówka w trakcie II wojny była wsią „partyzancką”. Działały tu silne oddziały ze zgrupowania AK „Murawa”. Po wielkiej bitwie partyzanckiej na stokach Kamiennika, 12.09.1944 r., właśnie z Węglówki ruszyła w lasy pasma Łysiny niemiecka ekspedycja pacyfikacyjna, zakończona spaleniem obserwatorium na Lubomirze i rozstrzelaniem kilku miejscowych chłopów.
Po wojnie Węglówka stała się ze względu na atrakcyjne położenie wsią letniskową, pobudowano tu sporo willi, rozwinął się ruch oazowy. Z grupami oazowymi przyjeżdżał tu ksiądz bp Karol Wojtyła.
 
 

Warte uwagi

Warto zobaczyć:
•Niewielka Węglówka ma dwa kościoły. Starszy kościół  (filialny) p.w. Matki Boskiej Anielskiej znajduje się w górnej części wsi, w przysiółku Ślusarzówka, u podnóża Lubomira. Został zbudowany pod koniec XIX w. i przebudowany w 1905 r. Młodszy kościół parafialny p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, znajdujący się w środku wsi wybudowano w latach 1933-39. W okresie powojennym znany w całej okolicy stał się podział wśród mieszkańców  i „konflikt” między dwoma ww. świątyniami o rząd dusz w parafii. Zanotowano przypadki, że niektórzy parafianie „wierni” staremu kościołowi i przeciwni kapłanom z „nowego” kościoła kazali się pochować bez ostatnich sakramentów i oficjalnego pogrzebu. Obecnie msze odbywają się w obu kościołach, a „stary” kościół jest świątynią filialną. Ze Ślusarzówki pochodziła i w tutejszym kościele została ochrzczona siostra Eufrozyna (Teresa Ślusarz), która była jedną z najbliższych osób w otoczeniu Papieża Jana Pawła II, w trakcie jego posługi na stolicy Piotrowej. Po śmierci Ojca Świętego wróciła w rodzinne strony, przywożąc ze sobą do Węglówki ornat papieski, w którym Jan Paweł II odprawiał ostatnie nabożeństwo w Watykanie przed swoją śmiercią.
•W przysiółku Węgierskie znajdują się dwie XIX-wieczne kapliczki. Starsza z 1813 r. z rzeźbą Frasobliwego.
•We wsi kilka domów i obejść gospodarczych z przełomu XIX i XX w.

Powiązane informacje

Gospodarstwo agroturystyczne

Anna Drab 32-412 Węglówka 222

Gospodarstwo agroturystyczne

Katarzyna Gaweł 32-412 Węglówka 216

Gospodarstwo agroturystyczne „Sarenka”

Józef Leszczyński Węglówka 39

Gospodarstwo agroturystyczne „Pszczółka”

Zofia Leszczyńska Węglówka 320

Gościniec pod Lubomirem

Węglówka 433 32-412 Wiśniowa

Patronat medialny

Partnerzy