Raba Niżna

Miejscowość letniskowa (ok. 1000 mieszkańców), rozciągnięta w dolinie Raby u podnóża Lubonia Wielkiego.

Wzmiankowana po raz pierwszy w 1581 r. Była wówczas wsią królewską i taką pozostawała do czasów rozbiorów. Początkowo funkcjonowała w ramach dzierżawy nowotarskiej, potem mszańskiej. Po I rozbiorze weszła w skład dóbr państwowych, w 1819 r. została sprzedana Piotrowi Wojnie przez administrację austriacką, która sprzedawała dawne królewszczyzny. U progu XX w. wieś i dobra ziemskie o pow. ponad 2000 ha nabył hrabia Chomentowski i w rękach tej rodziny wieś pozostała do 1945 r.
Najciekawszym obiektem we wsi jest klasycystyczny dwór Chomentowskich z przełomu XIX i XX w. Jest to murowana budowla na planie prostokąta, dwukondygnacyjna, kryta dachem mansardowym.  Przed wejściem od zajazdu ganek na dwóch kolumnach.  W pokoju narożnym na parterze sufit dekorowany polichromią o tematyce heraldycznej.  Obecnie dwór został zaadoptowany na dom wczasowy.  Posiada m.in. ogólnodostępny basen kąpielowy.  Tel. 18 / 331 63 83.
Warto też zwrócić uwagę na drewniany budynek stacji kolejowej, który był plenerem dla kilku filmów fabularnych, m.in. „Przygody Dobrego Wojaka Szwejka” oraz „Niemców”. We wsi, przy głównej drodze stoi kamienna kapliczka z 1832 r. oraz sporo drewnianych chałup zagórzańskich. 
 

Warte uwagi

Powiązane informacje

Gospodarstwo agroturystyczne

Krystyna i Józef Kowalczyk Raba Niżna 214

Gospodarstwo agroturystyczne

Teresa i Zenon Kania Raba Niżna 214

„Energetyk”

Raba Niżna

Zajazd „Jeździec”

Raba Niżna 226

Patronat medialny

Partnerzy