Piekiełko

Wieś u podnóża Paproci i Zęzowa malowniczo położona w głębokiej dolinie Łososiny, która ma tutaj charakter niewielkiego przełomu.

Zdaniem niektórych badaczy nazwa wsi wywodzi się od słowiańskiego słowa „pkiel”, oznaczającego smołę. Najstarsze wzmianki o wsi datują się na drugą połowę XV w., była ona wówczas własnością rycerską. Przez długi czas należała do rodziny Rupniowskich, stanowiąc część parafii w Nowym Rybiu. W XIX w. był w Piekiełku dworek, należący do rodziny Dunikowskich. Mieszkało tu wówczas nieco ponad 300 mieszkańców. Dzisiaj Piekiełko jest znakomitym punktem wypadowym w centralną i północną część Beskidu Wyspowego, liczy ok. 570 mieszkańców.
 

Warte uwagi

Informacje krajoznawcze:
Przez Piekiełko przepływa malowniczym przełomem Łososina. Na odcinku ok. 150 m w jej nurcie rozsiane są potężne głazy. Tworzące się w tym miejscu bystrza i niewielkie wodospady nadają rzece prawdziwie górski charakter. Mieszkańcy Piekiełka nazywają to miejsce „Tabacorz”. 
W przysiółku Chwalibogówka (przy niebieskim szlaku na Kamionną) znajduje się piękna, murowana kapliczka z wieżyczką. W środku ludowa rzeźba Chrystusa Frasobliwego oraz dzwonek loretański, pochodzący z nieistniejącego już dworu szlacheckiego w Piekiełku. Bicie dzwonków loretańskich miało - zgodnie z miejscową tradycją - odganiać burze, gradobicie i nawałnice. Kapliczka jest ogrodzona kutą ręcznie kratą, dookoła rosną stare lipy. Zbudowana w 1866 r. przez Jana Smotra jako wotum „za ocalenie”. Pod dachem umieszczona jest drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego, odrestaurowana w 2004 r. We wnętrzu kapliczki, na ołtarzu, umieszczony jest obraz Matki Boskiej z dzieciątkiem Jezus na ręce, całkowicie odnowiony w 2005 r. Pieczę nad kapliczką sprawuje rodzina Smotrów. Od dawien dawna odprawiane są  tu nabożeństwa majowe.
W Piekiełku można odwiedzić niewielką Izbę Regionalną („Muzeum U Zenka”). Gospodarz, Zenon Duchnik (przewodnik beskidzki) jest skarbnicą wiedzy o regionie i miejscowych ciekawostkach.  Tel. 18/ 332 55 54.
Z Piekiełka pochodził znany działacz społeczny inż. Józef Kulpa, żołnierz AK, jeden z organizatorów „Szczawskich Odpustów” I Pułku Strzelców Podhalańskich AK i Izby Tradycji AK w Szczawie.
Przystanek kolejowy w Piekiełku został zbudowany z inicjatywy i przy wsparciu materialnym inż. Józefa Marka, twórcy tymbarskiej „Owocarni”. 

Patronat medialny

Partnerzy