Lipnik

Wieś w zachodniej części Beskidu Wyspowego, rozłożona malowniczo na wschodnich zboczach Kamiennika i Łysiny, w dolinie potoku Lipnik.

Administracyjnie należy do gminy Wiśniowa i liczy ok. 1500 mieszkańców. Lokowana przez Kazimierza Wielkiego w 1346 r. na prawie średzkim, pierwotnie była wsią królewską, ale za panowania Władysława Jagiełły przeszła w ręce prywatne. Właścicielami Lipnika były, przeważnie dość krótko, różne rody rycerskie. Od drugiej połowy XIX w. miejscowy majątek, który stanowiły głównie lasy, należał do rodziny Bzowskich. 
Podczas okupacji hitlerowskiej wieś stanowiła zaplecze dla partyzantki polskiej z myślenickiego zgrupowania Armii Krajowej. Liczne oddziały partyzanckie kwaterowały w przysiółkach u stóp Kamiennika, tu także od sierpnia 1944 r. znajdowało się miejsce postoju komendy obwodu. Jeden z epizodów bitwy partyzanckiej z 12.09.1944 r. – walka oddziału „Lisowczyków” – miał miejsce w przysiółku Kąty. Trzy dni później oddziały partyzanckie zmuszone były opuścić ten rejon, gdyż Niemcy przygotowywali koncentryczny atak na ich siedziby. 17 i 18 września 1944 r. Lipnik został spacyfikowany przez oddziały niemieckie, wskutek czego zginęło 5 osób i spalono ponad połowę wsi – 140 gospodarstw. Pacyfikację upamiętnia tablica na ścianie miejscowej szkoły. Jedynymi obiektami godniejszymi uwagi jest kilka kapliczek i figur, w tym murowana z cegły kapliczka domkowa z 1930 r. 
 

Warte uwagi

Powiązane informacje

Gospodarstwo agroturystyczne „Wadera”

Wilk Janina Lipnik 335, 32-412 Wiśniowa

Patronat medialny

Partnerzy