Glisne

Niewielka wioska (318 mieszkańców) składająca się osiedli luźno rozrzuconych na przełęczy o tej samej nazwie i w obniżeniu pomiędzy Luboniem Wielkim a Szczeblem, Okrągłą i Małą Górą

Jest dobrym punktem wypadowym na okoliczne szczyty (najkrótsze podejście szlakiem czerwonym do schroniska na Luboniu). Znajduje się tu kilka ładnych kapliczek, nowa szkoła oraz kościółek, w którym posługę sprawują Księża Sercanie, zbudowany z inicjatyw ks. Józefa Karpierza z Glisnego w 1977 r. Wystrój kościoła jest dziełem artystów Zdzisława Kościelniaka i Jerzego Koleckiego. W kościele znajduje się otaczana czcią figura Matki Bożej Partyzantów. Co roku 15 sierpnia organizuje się tu uroczystości patriotyczno-religijne, poświęcone poległym w okolicy żołnierzom AK. W kościele można ponadto zobaczyć drewnianą płaskorzeźbę „Ostatnia wieczerza”, wykonaną przez znanego artystę z Mszany Dolnej p. Stanisława Ciężadlika.
W górnej części wsi (ok. 2 km na płd.-zach. od kościoła) znajduje interesująca pasieka p. Jana Lupy, w której można zobaczyć kilkadziesiąt ładnych uli. Właściciel zajmuje się  pszczelarstwem od ok. 60 lat. Mimo dostojnego wieku sam wykonuje niektóre ule ze słomy, gliny lub szyszek. Ozdobą uli są wyrzeźbione postaci świętych (m.in. św. Ambroży), Janosika i sylwetki dzikich zwierząt. W drewnianym domku obok pasieki prowadzi również wystawę sprzętów gospodarskich i przedmiotów codziennego użytku. Niektóre elementy ozdobne w pasiece wykonał Zdzisław Kościelniak z Raby Niżnej, znany artysta plastyk. Z pasieki piękny widok na okolicę.
Folklor Zagórzan propaguje również mieszkająca w Glisnem p. Zofia Karpierz, szyjąca kilimy i poduszki ze skóry.
 

Warte uwagi

Patronat medialny

Partnerzy