Świętego Justa Przełęcz (375 m)

Niewielkie obniżenie we wschodniej części Pasma Łososińskiego, niedaleko Jeziora Rożnowskiego. Przewija się tędy widokowa droga z Brzeska do Nowego Sącza.  Z okolicznych wzniesień rozciągają się wspaniałe panoramy na Kotlinę Sądecką, Pogórze i Jezioro Rożnowskie.
Nazwa Just być może ma związek z celtyckim „jodocus” (łucznik, wojownik).  W średniowiecznej Europie było wielu świętych o tym imieniu. Święty Just z Beskidu Wyspowego był na wpół legendarną postacią, pustelnikiem i eremitą. Wedle tradycji porozumiewał się ze swymi sąsiadami: Świętym Świeradem z Tropia i Świętym Urbanem z Iwkowej za pomocą umownych znaków, nadawanych ze szczytów gór. W cudowny sposób potrafili podobno przesyłać sobie również ożywczą wodę w czasie suszy.
Na przełęczy, kilkanaście metrów od ruchliwej szosy, znajduje się kościółek p.w. Narodzenia Najświętszej Marii Panny.  Jest to budowla drewniana pochodząca z XVIII w., choć pierwsza świątynia istniała tu już w XIV w. (miejscowa tradycja mówi, że została zniszczona podczas najazdu tatarskiego). Wyposażenie wnętrza jest barokowe, m.in. obraz św. Justa, gotycka, kamienna chrzcielnica z herbami z pocz. XVI w., gotycka rzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Szczególną czcią jest otaczany obraz Matki Boskiej Juścieńskiej, znajdujący się w ołtarzu głównym.

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy