Paproć (643 m)

Szczyt w centralnej części Beskidu Wyspowego, określany również w nazewnictwie lokalnym jako Koszarska Góra lub Rysia Góra. Przez widokowy grzbiet wiedzie zielony szlak z Limanowej do Szczyrzyca oraz niebieski „szlak krzyży” z Przylasek na Bałażówkę. W pogodne dni z partii szczytowych można zobaczyć wieże kościelne Krakowa i kominy Nowej Huty, na południe z kolei rozciąga się piękna panorama na Beskidy i Tatry.
Na szczycie stoi wysoki, stalowy Krzyż oraz kaplica p.w. Matki Boskiej Królowej Beskidów, wybudowana przez wiernych z okolicy, jako wotum na przełom tysiącleci. Projekt budowy kaplicy na Paproci powstał już w latach pięćdziesiątych XX w., a jego autorką była Anna Duchnik z Piekiełka. W realizację tego pomysłu zaangażował się Klub Krajoznawczy „Elita Włóczęgów” z Jakubem Rysiem i Zenonem Duchnikiem na czele. Budowę zakończono latem 2000 r., w trakcie obchodów Roku Milenijnego. Wspomniany wyżej Klub Krajoznawczy oraz Gmina Limanowa organizuje co roku na Paproci spotkania modlitewne „O bezpieczne lato i czyste środowisko”, gromadzące turystów z całej Limanowszczyzny.
Stokami Paproci – a także grzbietem głównym - przechodzą szlaki rowerowe, znakowane przez Urząd Gminy w Tymbarku. Początek tych szlaków (tablice informacyjne) znajduje się we wschodniej części Tymbarku, nad rzeką Słopniczanką, przy zielonym szlaku turystycznym.
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy