Jastrząbka (557 m)

Szczyt nad Kamionką Małą i Rozdzielem, w północnej części Beskidu Wyspowego. Z wierzchołka roztaczają się przednie widoki na Pogórze Wiśnickie.
Można tu zobaczyć interesujący cmentarz wojenny z I wojny światowej. Obiekt nr 357 na Jastrząbce jest jednym z najciekawszych projektów Gustawa Ludwiga. Na powierzchni ok. 1200 m2 zaprojektował on nekropolię na planie prostokąta otoczoną betonowym murkiem, w którym niegdyś wmurowane były łuski z pocisków wielkokalibrowych. Elementem centralnym jest drewniana kaplica (wys. ok. 13 m), stojąca na kamiennym podwyższeniu, zwieńczona drewnianym krzyżem. Jest to ciekawe nawiązanie do ludowej architektury oraz górskiego pejzażu. Pochowano tu 246 żołnierzy (głównie Rosjan) poległych w krwawych zmaganiach o opanowanie szczytu sąsiedniej Kobyły, w grudniu 1914 r. Cmentarz  został odnowiony pod koniec lat osiemdziesiątych XX w. i jest pod stałą opieką Urzędu Gminy w Laskowej.
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy