Jasień (1062 m)

Trzeci pod względem wysokości szczyt Beskidu Wyspowego, wznoszący się nad głębokimi dolinami Mszanki i Kamienicy. Lasy porastające jego stoki mają w wielu miejscach charakter pierwotnej puszczy karpackiej; możemy tu spotkać pomnikowe okazy jodeł i buków, niewielkie ściany skalne (stoki zachodnie), czy też ustronne polanki (Pustki, Minówka, Francula, Łąki). W grzbiecie pomiędzy Jasieniem a Krzystonowem ciekawe formacje geologiczne: rowy rozpadlinowe, wychodnie piaskowca i niewielkie młaki powstałe na nieprzepuszczalnym podłożu. Warto też zwrócić uwagę na stromą, częściowo zarośniętą ścianę skalną na północnym zboczu Kutrzycy (północnej kulminacji Jasienia).
Nieco poniżej polany Na Łąki i szlaku zielonego do Mszany znajduje się uroczysko „Skrzynia” – kilkunastometrowej długości wąwóz z rumowiskiem piaskowcowym i malowniczymi wychodniami skalnymi. 
Przekazy ludowe mówią, że na północno-wschodnich stokach Jasienia jest kilka głębokich jaskiń z ukrytymi w nich skarbami zbójeckim (m.in. kotlik dukatów i dwie strzelby). Podszczytowa polana Skalne słynie z wspaniałego widoku na wschodnie partie Beskidu Wyspowego i Beskid Sądecki, przy dobrej pogodzie widać stąd również Tatry, a nawet odległe Góry Grybowskie. W latach sześćdziesiątych XX w. na polanach wypasowych Myszycy i Jasienia Polska Akademia Nauk prowadziła badania nad kulturą pasterską, a na Skalne zaglądali jeszcze w 2 połowie XX w. bacowie z pobliskiej wsi Białe ze swoimi owcami. Dzisiaj pozostałością gospodarki pasterskiej jest jedynie potężny szałas w południowym rogu polany, nad którym opiekę sprawują członkowie Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich z Katowic. Obok szałasu źródło wody.
 

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy