Jabłoniec(509 m) nad Laskową

Malowniczy, po części zalesiony szczyt wznoszący się na północ od doliny Łososiny, stanowiący wschodnią kulminację grzbietu Kamionnej. W osiedlu Wróble znajduje się zawieszona na starej lipie kapliczka z 1914 r., wystawiona jako wotum dziękczynne za ocalenie zagrody Wróblów, w którą podczas walk w grudniu 1914 r. trafiło kilkanaście pocisków artyleryjskich i mimo to nie spaliła się. Obok stoi kapliczka murowana p.w. św. Trójcy, wystawiona w czasie II wojny światowej. W lasku poniżej osiedla ślady kampanii wojennej z 1914 r. w postaci rowów strzeleckich i okopów. Można tu również zobaczyć pojedyncze wychodnie skalne. W niedalekim osiedlu Matrasypięknie zachowane drewniane obiekty ludowej architektury: spichlerzyk, lamus-warsztacik i suszarnia owoców.
Na osiedlu Wróble urodził się w 1959 r.  Józef Joniec, kapłan, zakonnik zgromadzenia pijarów, prezes Stowarzyszenia „Parafiada”, inicjator sadzenia „Dębów Pamięci” poświęconych imiennie ofiarom Katynia, działacz organizacji pozarządowych, twórca programu „Ocalić od zapomnienia”. Zginął tragicznie w katastrofie rządowego Tu-154 pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Warte uwagi

aaaaa

To jest takie testowe miejsce, 123, To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123 To jest takie testowe miejsce, 123.

Patronat medialny

Partnerzy