Śnieżnica

Szczyt ten nazywany jest też czasem przez miejscowych "Widlatą Górą" ze względu na trzy prawie równe wierzchołki wyraźnie widoczne w dalszych panoramach.
Opublikowano: 08.06.2010

Oficjalna nazwa - Śnieżnica - również ma swoje uzasadnienie. Na północnym, stromym stoku, niemal zawsze osłoniętym od słońca, do później wiosny utrzymuje się bielejący z daleka w leśnym zagłębieniu spory płat śniegu.

Śnieżnica jest jednym z najbardziej typowych szczytów Beskidu Wyspowego. Ma nieco spłaszczony wierzchołek, strome zbocza, ze wszystkich stron opadające w szerokie doliny lub na niskie przełęcze: Gruszowiec od południa i Wierzbanowską od północy. U podnóży oplatają Śnieżnicę dwie trasy komunikacyjne z Mszany do Nowego Sącza: od północy linia kolejowa, od południa zaś szosa. Sam wierzchołek, choć właściwie bezwidokowy, kryje kilka ciekawostek. Można tu odnaleźć kamień graniczny z 1789 r. z napisem przypominającym imię marszałka Sejmu Wielkiego i właściciela pobliskiej Dobrej - Stanisława Małachowskiego lub ukryty w podszczytowej gęstwinie otwór niewielkiej jaskini zwanej Piwnicą (legendy mówią o podziemnym tunelu wiodącym stąd aż do... Grodziska za Szczyrzycem). Na północnym stoku znajduje się rezerwat przyrody z ponad 100-letnim drzewostanem bukowym i z ciekawym runem leśnym.

Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny pod Śnieżnicą założył w 1928 r. ks. Józef Winkowski. Po wojnie przejęty przez państwo, został przekazany Przedsiębiorstwu Turystycznemu Śnieżnica z Limanowej, które prowadziło tu schronisko i ośrodek wypoczynkowy. Od początku lat dziewięćdziesiątych obiekt wrócił pod zarząd Kościoła i stał się bazą dla organizowanych tu rekolekcji wyjazdowych, "dni skupienia", obozów młodzieży oazowej czy wycieczek parafialnych. W miarę wolnych miejsc przyjmuje również indywidualnych turystów. W 6 budynkach oprócz pokoi noclegowych (łącznie 120 miejsc) znajdują się: kuchnia, jadalnia, 2 sale konferencyjne, sanitariaty i natryski z ciepłą wodą, kaplica oraz pomieszczenia administracyjno-gospodarcze. W zależności od pokoju nocleg z wyżywieniem kosztuje 10-25 zł, a sam nocleg 10-15 zł. Jest tutaj również boisko i miejsce na imprezy przy ognisku.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy