Luboń Wielki 7 lipca 2018 roku

Organizator: Miasto Rabka Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce Zdroju
Opublikowano: 07.07.2018

Już po raz czwarty uczestnicy akcji Odkryj Beskid Wyspowy zdobywali Luboń Wielki nocą. Była to niezapomniana wyprawa. Dopisała pogoda i turyści. Wędrowcy mieli do wyboru wiele szlaków ale najczęściej wybierali szlak zielony z Rabki Zaryte. Organizatorzy Miasto Rabka Zdrój i Gorczański Oddział Związku Podhalan przygotowali ciekawy i bogaty program. Na szczycie blisko 300 osobową grupę turystów powitał Kazimierz Żarnowski Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdroju. Mszę Św. przy kaplicy Matki Boskiej Lubońskiej odprawił ks. Tadeusz Bogucki proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zaryte i ks. dr Paweł Dłuźniak proboszcz Parafii pw Św. Marii Magdaleny w Rabce Zdrój i kapelan Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan / obchodzący jubileusz 40 lecia posługi kapłańskiej /.
Bernatka bo tak dawniej zwali miejscowi Luboń Wielki rozbrzmiewała muzyką i śpiewami góralskimi wykonywanymi przez członków Zespołu Regionalnego „Robcanie „ pod kierunkiem Jana Surówki i Anny Ceremuga. Wędrowcy mogli wzmocnić swoje siły smacznym bigosem oraz ciastem , serami i przysmakami regionalnymi. Mogli również spróbować swoich sił w konkursie tańca góralskiego, w którym najlepsi okazali się Ewa Wygrecka z Bystrej Podhalańskiej wraz Piotrem Palaczem z Lipowego przed Jadwigą Plata ze Skawy wraz Grzegorzem Bednarczyk z Rabki Zdroju i Aleksandra Maciaszek z Rabki Zdroju wraz Łukaszem Jarczak z Krzewicy .
W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Rabka Zdrój największa wiedzą wykazali się Piotr Banach z Lipowego /I miejsce/, Wioletta Kokosińka z Krakowa / II miejsce/ i Tomasz Przybytek z Podłopienia / III miejsce/. Najmilszym spotkania na Luboniu Wielkim wybrano Łukasza Jarczak z Krzewicy , a najmilszą Małgorzatę Blecharczyk z Rabki Zdroju . Najmłodszym zdobywcą nocnej „Bernatki” okazał się 2,5 miesięczny Jakub Zachwieja z Rabki Zdroju , a najstarszym 78 letni Józef Żurek z Rabki Zdroju.
Z najdalszego zakątka Polski na Luboń Wielki przybyła z Białegostoku Dorota Perko . Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątki z rąk Kazimierza Żarnowskiego i Kazimierza Zapały Prezesa W-ce Prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdrój.
Nad bezpieczeństwem turystów dbał GOPR Oddział w Rabce Zdrój.

Galeria

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2018

organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Godz. 8.00
Wyjście na trasę pod opieką przewodników z miejsca zbiórki

Godz. 11.00
Przywitanie gości przez gospodarza Gminy
- Msza Św. Polowa
- Występy kapeli, zespołów regionalnych i muzycznych
- Pokazy ratownictwa w górach GOPR, Straż Pożarna
- Ciekawostki, anegdoty i historia o Beskidzie Wyspowym – przewodnicy PTTK
- Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym, Gminie i PTTK
- Wybór Najmilszej, Najmilszego, Najmłodszego i Najstarszego
Uczestnika, z Najdalszego Zakątka Polski i świata, Rodzinne Odkrywanie
- Wspólny grill i regionalne potrawy
- Zbiorowa fotografia
 
Godz. 14.00
Wyjście na trasę

Godz. 17.00
Zakończenie i powrót do miejsca zbiórki

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy