VI Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” – Rabka-Zdrój

11 WRZEŚNIA 2016 roku RABKA ZDRÓJ
Opublikowano: 11.09.2016

Organizator : Miasto Rabka Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan i Miejski Ośrodek Kultury

Miasto Rabka-Zdrój była gospodarzem finałowej imprezy tegorocznej akcji Odkryj Beskid Wsypowy. Ostatnim akordem cyklu był Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkówecka” , który w niedzielę odbył się w Amfiteatrze Miejskim. Imprezę rozpoczął korowód zespołów biorących udział w festiwalu. Gości i zespoły w imieniu organizatorów powitał Edward Żarnowski Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdroju Do zaprezentowania się przed licznie zgromadzoną publicznością zostały zaproszone zespoły reprezentujące region Beskidu Wyspowego: Zasadnioki z gminy Kamienica, Wilkowicanie z gminy Jodłownik, Porębiański Ród z gminy Niedźwiedź, Toporzanie z gminy Lubień, Spod Kicek z gminy Limanowa, Jurkowianie z gminy Dobra oraz gościnnie rabczańskie zespoły Robcusie i Robcanie. Zmaganiom przyglądali się reprezentanci gmin, które w tym roku były gospodarzami cotygodniowych wejść na szczyty Beskidu Wyspowego. Województwo Małopolskie reprezentowała radna Sejmiku Barbara Dziwisz, Miasto Rabka-Zdrój reprezentował wiceburmistrz Robert Wójciak, zaś organizatorów całego cyklu - Forum Gmin Beskidu Wyspowego – Czesław Szynalik.

Festiwal, który co roku odbywa się w innej miejscowości, miał charakter konkursu. W tym roku zmagania zespołów oceniała komisja w składzie: Aleksandra Szurmiak-Bogucka – etnomuzykolog, Michalina Wojtas - folklorysta, choreograf, Benedykt Kafel – etnograf i Jan Surówka – regionalista, kierownik Zespołów „Robcusie” i „Robcanie”.

Po ocenie 6 zespołów z terenu Beskidu Wyspowego, komisja przyznała nagrody i wyróżnienia za najbardziej wartościowe elementy widowisk:
 
W kategorii zespołów dorosłych:
- I miejsce , przyznano Zespołowi SPOD KICEK z Mordarki,
- dwa równorzędne II miejsca Zespołom: JURKOWIANIE z Jurkowa i TOPORZANIE z Tenczyna,
- III miejsce zespołowi WILKOWICANIE z Wilkowiska,
- Wyróżnienie , Zespołowi PORĘBIAŃSKI RÓD z Poręby Wielkiej
 
W kategorii zespołów dziecięcych:
I miejsce przyznano Zespołowi ZASADNIOKI z Zasadnego

Komisja Artystyczna po obejrzeniu 6 zespołów stwierdza, że zaprezentowane programy były zgodne z Regulaminem Konkursu oraz z regionem, który reprezentowały.

Dziękują organizatorom za bardzo dobre przygotowanie i sprawną organizację konkursu: Forum Gmin Beskidu Wyspowego oraz partnerom: Urzędowi Miejskiemu w Rabce-Zdroju, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Rabce- Zdroju, Gorczańskiemu oddziałowi Związku Podhalan w Rabce-Zdroju.
 

Komisja stwierdziła, że projekt „Odkryj Beskid Wyspowy”, który powstał z inicjatywy Czesława Szynalika, przyczynia się do kultywowania i upowszechniania bogactwa kultury ludowej i tradycji regionów w Beskidzie Wyspowym.

Wyróżnione zespoły otrzymały z rąk W-ce Burmistrza Rabki Zdroju Roberta Wójciaka i Prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan Edwarda Żarnowskiego otrzymały pamiątkowe statuetki i nagrody .

Było to bardzo udane zakończenie tegorocznej siódmej edycji akcji Odkryj Beskid Wyspowy organizowanej przez Forum Gmin Beskidu Wyspowego.

Galeria

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2016

Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Wyjście na trasę  o godz. 9.00 / oprócz Touru Mszana Dolna o godz. 5.00 oraz wędrówek nocnych na Luboń Wielki i Miejską Górę o godz. 21.00/  bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. 
 
Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

11.06.2023 - Urbania Góra Tokarnia (zbiórka godz.9.00 parking koło Urzędu Gminy) - szlak czarny Kalwaria Tokarska - Urbania Góra - szlak czarny - Zembolowa Góra - szlak żółty - Lubień kościół
18.06.2023 - Śnieżnica Skrzydlna (zbiórka godz.8.00 parking koło kościoła) - szlak czarny Worecznik - Śnieżnica - szlak niebieski - Kasina Wielka stacja PKP
18.06.2023 - XI Galicyjski Piknik Kolejowy XI Galicyjski Piknik Kolejowy i Bicie Rekordu Świata w śpiewaniu piosenki kolejowej Stacja Kolejowa w Kasinie Wielkiej
25.06.2023 - Modyń Łącko (zbiórka godz. 8.00 parking k/ kościoła) - szlak żółty Piechówka - Skalica - Mały Modyń - Modyń - szlak niebieski Młyńczyska
02.07.2023 - Kiczora Kamienicka Szczawa Bukówka (zbiórka godz. 8.00 parking) - bez szlaku - Polanki - Wielki Wierch 1016 m n.p.m. - Kiczora Kamienicka 1007 m n.p.m. - bez szlaku - Szczawa

Patronat medialny

Partnerzy