Mogielica - 28 sierpnia 2016 roku

Organizator : Gmina Słopnice
Opublikowano: 28.08.2016
Za nami już przedostatni złaz turystyczny w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy, a którego tradycja związana jest ze spotkaniem na szczycie najwyższego szczytu Beskidu Wyspowego. W tym roku (28.08.206 r.) było to już osiemnaste spotkanie na Mogielicy, a jego organizatorem był samorząd Gminy Słopnice. Dopisała pogoda, humory, a przede wszystkim uczestnicy, którzy w liczbie ponad 1800 relaksowali się w otoczeniu wspaniałych widoków i podczas wspólnej zabawy.
 
Najliczniejsza grupa przybyła pod opieką przewodnika PTTK Mirosława Sipaka, przemierzając żółty szlak turystyczny od strony Zaświercza w Słopnicach. Byli wśród nich także goście ze Słowacji, z partnerskiej miejscowości Chlebnice na czele ze Starostą Maxonem Milanem. Złaz rozpoczęło oficjalne powitanie turystów przez gospodarza imprezy Wójta Gminy Słopnice Adama Sołtysa. Ze szczegółami przebiegu imprezy zapoznał wszystkich prowadzący Stanisław Przybylski.

Tuż pod szczytem, na polanie Stumorgowej, ks. Stanisław Wojcieszak odprawił mszę św. w intencji turystów. W homilii nawiązał do tradycji spotkań na Mogielicy, przeżywanych w czasie tegorocznych wakacji - Światowych Dni Młodzieży oraz nauk Papieża Franciszka. Muzyczną oprawę mszy św., jak również wykonanie popularnych przyśpiewek regionalnych przygotowali muzycy Zespołu „Słopnicki Zbyrcok” pod kierownictwem prezes Elżbiety Curzydło.
 
Po modlitwie przyszedł czas na poczęstunek oraz rozstrzygnięcie tradycyjnych konkurencji. Pierwszą w swoim życiu wyprawę na Mogielicę odbyli: 3 miesięczna Wiktoria Winkler z Seaford w Anglii i tylko o 14 godzin starszy Miłosz Syktus ze Słopnic. Warto wyróżnić również 7 miesięczne bliźniaczki Lenkę i Hanię Michalik z Limanowej, które również zdobyły najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego po raz pierwszy. Najstarszym uczestnikiem złazu był 79-letni Kazimierz Kowalczyk z Przyszowej. Osiemnasta edycja złazu ustanowiła także rekord w konkurencji „złazowicza” z najdalej położonego zakątka świata. Laureatka tej konkurencji Htayyin Myaing pochodziła z południowo-wschodniej Azji, a dokładniej z pięknego Singapuru. Tytuł uczestnika złazu z najodleglejszej miejscowości Polski otrzymał Jarosław Winiarski z Kamlarek k. Elbląga.
 
W trakcie imprezy rozegrano także „Konkurs wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Słopnice”, którego zwycięzcami zostali: Halina Bierówka z Mszany Dolnej zajmując pierwsze miejsce, drugie miejsce Wiesław Jacak z Klęczan, a trzecie Wiktor Kokosiński z Krakowa. Specjalnie powołane jury dokonało wyboru Miss Mogielicy 2016 i zarazem Najmilszej Uczestniczki Złazu. Z grona licznych kandydatek koronę przyznano Andżelice Talasce ze Słopnic, dwa tytuły Wicemiss otrzymały Aleksandra Śliwa ze Słopnic i Renata Żabówka ze Skrzydlnej. W kolejnej części zabawy panowie walczyli o tytuł Strongmena. Do rywalizacji w trzymaniu 2,5 kg kuli na „drewnianej patelni” stanęło tylko ośmiu śmiałków. Zwyciężył Martin Melo z Chlebnic (Słowacja), z wynikiem (2 m. 6 sek.). Drugie miejsce zajął Wojciech Trzópek, a trzecią nagrodzoną pozycję wywalczył Kazimierz Pach ze Słopnic.
 
Zwycięzcom oraz uczestnikom tegorocznych konkurencji serdecznie gratulujemy! Wszystkich nagrodzono pamiątkowymi statuetkami oraz upominkami. Nad bezpieczeństwem uczestników XVIII Złazu na Mogielicy czuwali członkowie GOPR z Grupy Operacyjnej z Limanowej i Kamienicy oraz strażacy OSP Słopnice Górne i Dolne. Impreza po raz siódmy organizowana była w ramach akcji „Odkryj Beskid Wyspowy”.
 
Na koniec należy podkreślić super atmosferę i organizację spotkania. 4 września 2016 roku zapraszamy już na ostatnie spotkanie w ramach tegorocznej akcji Odkryj Beskid Wyspowy na Lubogoszczy.
 
Opr. Na podstawie mat. UG Słopnice

Galeria

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2016

Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Wyjście na trasę  o godz. 9.00 / oprócz Touru Mszana Dolna o godz. 5.00 oraz wędrówek nocnych na Luboń Wielki i Miejską Górę o godz. 21.00/  bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. 
 
Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

21.08.2022 - Łopień Dobra - szlak zielony Łopień - szlak czarny Tymbark
28.08.2022 - Mogielica Szczawa Bukówka - szlak niebieski Mogielica - szlak żółty Świerczek - szlak żółty Słopnice / Zaświercze
04.09.2022 - Patryja Węglówka / - inauguracja nowego szlaku - Patryja - szlak żółty i szlak czerwony Lubomir - Węglówka
11.09.2022 - Miejska Góra / Łysa Góra Laskowa - szlak czarny - Korab - szlak czarny i niebieski Sałasz Zachodni - szlak niebieski Łysa Góra - Miejska Góra - szlak żółty i niebieski - Limanowa
18.09.2022 - Lubogoszcz Mszana Dolna / - szlak zielony - Lubogoszcz - szlak czarny - Baza Lubogoszcz - szlak czerwony - Mszana Dolna

Patronat medialny

Partnerzy