URBANIA GÓRA 674 m npm - 5 CZERWCA 2016 roku

Organizator spotkania: Parafia pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Tokarni
Opublikowano: 05.06.2016

Po raz pierwszy w ramach akcji Odkryj Beskid Wyspowy turyści zdobywali Urbanią Górę w Tokarni. Choć to szczyt nie wysoki bo liczący 674 m npm to kryje niezwykły skarb cykl rzeźb zwany Kalwarią Tokarską. Tworzy ją od ponad 20 lat miejscowy rzeźbiarz i kościelny Józef Mysza. Organizatorzy nadali inauguracji rodzinnych wędrówek po Beskidzie Wyspowym w 2016 roku piękną oprawę. Dopisali również wędrowcy w ilości ponad 1000 osób. Gości w imieniu organizatora spotkania Parafii pw Matki Bożej Śnieżnej powitał jej proboszcz ks. Robert Pietrzyk i Orkiestra Dęta OSP w Tokarni pod kierunkiem kapelmistrza Janusza Jędrochy. Wędrówka na Urbanią Górę miała oprócz walorów poznawczych nowej beskidzkiej wyspy również wymiar duchowy albowiem była połączona z poświęceniem odrestaurowanej Drogi Krzyżowej na Kalwarii Tokarskiej . Na polanie pod szczytem Urbaniej Góry Mszę Św. sprawowali: ks. Robert Pietrzyk- Proboszcz Parafii pw Matki Boskiej Śnieżnej w Tokarni i ks. Jan Bukowiec- Proboszcz Parafii pw Matki Bożej Miłosierdzia w Więciórce. Oprawę – muzyczną spotkania zapewnili Orkiestra Dęta OSP Tokarnia pod kierownictwem Janusza Jędrochy , Zespół Regionalny „Kliszczacy” w Tokarni pod kierownictwem Stanisława Funka, oraz Zespół „Mali Kliszczacy”. Inicjatorem spotkania i głównym sponsorem niedzielnego spotkania był Ignacy Hanusiak z Tokarni. Tradycyjnie przygotowano wiele konkursów. Najmłodszą zdobywczynią Urbaniej Góry był 3- miesięczny Franiu Jędrocha z Tokarni, a najstarszą 82 letnia Katarzyna Filipek z Tokarni. Z najdalszego zakątka Polski przybył Stanisław Bierówka z Wałbrzna, a z Europy Antoni Rapacz z Rathmor w Irlandii. Największą wiedzą o Beskidzie Wyspowym i Gminie Tokarnia wykazali się Dawid Jędrocha / I miejsce/ przed Julianem Wróblem / II miejsce/ i Piotrem Kluska / III miejsce / wszyscy z Tokarni. Najmilszą wybrano zespołowo mieszkanki osiedla Urbany , a najmilszym Józefa Myszę twórcę Kalwarii Tokarskiej. Wyjątkowe smakołyki przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z Tokarni /przewodnicząca Maria Jędrocha/ i z Więcierży /przewodnicząca Czesława Kosek/. Ponadto miejscowa firma cateringowa częstowała gości smaczną grochówką i kiełbasą z grilla. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali druhowie z OSP Tokarnia. Dopisali również dziennikarze z Radia PLUS, Dziennika Polskiego,TV Myślenice , TV 28 , a radio Ain Karim przeprowadziło bezpośrednią transmisję. Można śmiało powiedzieć że była to wyjątkowo udana inauguracja akcji Odkryj Beskid Wyspowy i wielkie podziękowania dla jej organizatorów w szczególności dla ks. Roberta Pietrzyka i Ignacego Hanusiaka.

Za tydzień 12 czerwca 2016 roku czeka na turystów kolejna wyspa Grodzisko .

Galeria

ODKRYJ BESKID WYSPOWY 2016

Organizator: Forum Gmin Beskidu Wyspowego

Wyjście na trasę  o godz. 9.00 / oprócz Touru Mszana Dolna o godz. 5.00 oraz wędrówek nocnych na Luboń Wielki i Miejską Górę o godz. 21.00/  bez względu na pogodę, na szczycie Msza Św. Polowa, występy, pokazy, konkursy, wspólny grill. 
 
Uczestnictwo w cyklu jest bezpłatne, nie wymaga zgłoszenia, wystarczy przyjść na miejsce zbiórki. Każdy uczestnik bierze udział w wędrówkach na własną odpowiedzialność.

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy