WIELKIE ODKRYWANIE MAŁOPOLSKI 2014

XV Plebiscyt Gazety Krakowskiej, Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, TVP Kraków i Radia Kraków !
Opublikowano: 05.10.2014

3 października 2014 roku w hotelu „Bania” w Białce Tatrzańskiej odbyła się finałowa gala XV plebiscytu "Gazety Krakowskiej" , Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie , TVP Kraków i Radia Kraków "Wielkie Odkrywanie Małopolski". W tym roku kolejny znów raz udało się odkryć i przedstawić nowe, ciekawe i atrakcyjne miejsca w Małopolsce. Laureaci w siedmiu kategoriach otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody. Wyróżniono również osoby zasłużone w rozwoju turystyki w Małopolsce.

Oto laureaci we wszystkich kategoriach XV edycji plebiscytu Wielkie Odkrywanie Małopolski :

Kategoria "Miejsca niezwykłe- miejscowości/gminy"

Pierwsze miejsce i Grand Prix zdobyło Zakopane - zimowa stolica Polski.

Jedno wyróżnienie trafiło do gminy Zielonki pod Krakowem. Do niedawna nazywano ją sypialnią Krakowa. Teraz stała się zieloną gminą, gdzie warto spędzać czas. Druga wyróżniona gmina to Szczepanów w pow. brzeskim, gdzie urodził się św. Stanisław Biskup i Męczennik. Szczepanów to jedyna wieś w Polsce, która ma kościół podniesiony do rangi bazyliki mniejszej.

Kategoria "Atrakcja turystyczna"

Laureatem tej kategorii została trasa turystyczna Kopalni Soli w Wieliczce, z podziemną ekspozycją multimedialną w komorach Kazanów i Lill Górna. Wyróżnione zaś zostały "Wakacje z duchami w Niedzicy", czyli cykl wakacyjnych imprez nawiązujących do kultowego serialu telewizyjnego "Wakacje z duchami". Organizatorem cyklu był Zespół Elektrowni Wodnych w Niedzicy. Drugie wyróżnienie trafiło do "Energylandii Zator", czyli gigantycznego parku rozrywki dla całej rodziny.

Kategoria "Wydarzenia"

W tej kategorii znów prym wiedzie Zakopane. Tegorocznym laureatem został Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Impreza, która odbywa się od 46 lat, łączy górali z różnych stron świata. Wyróżnienia w tej kategorii trafiły do organizatorów Rodzinnych Rajdów Rowerowych, czyli cyklu imprez, jakie odbywały się w sezonie letnim w całej Małopolsce.
Zorganizował je Marek Kosicki, który jest zarazem prezesem Małopolskiego Związku Kolarskiego.

Drugim wyróżnionym wydarzeniem jest opera "Halka" w Regietowie - wystawiono ją w Stadninie Koni Huculskich.

Kategoria "Smacznie i z tradycją - baza gastronomiczna"

Tutaj laureatem została restauracja "Malinowy Anioł" w Zielonkach pod Krakowem. Leżąca 10 km za miastem restauracja oferuje dania kuchni polskiej i śródziemnomorskiej. Wyróżniania zaś trafiły do restauracji "Dwór" w Niedzicy w Pieninach, oraz do karczmy "Cichy Kącik" w Krynicy-Zdroju. 

Kategoria "W gościnie - baza noclegowa"

Bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii został pensjonat "Prezydent" w Rabce-Zdroju. Jego właściciele niezmiernie się z tego cieszyli, wychwalając przy tym swoje miasto i zapraszając do wesołej Rabki. Z kolei wyróżnieniami tegorocznej edycji WOM mogą pochwalić się baza noclegowa Kopalni Soli w Wieliczce, czyli Hotel Grand Sal, Pokoje Gościnne "Młyn Solny", czy Komora Stajnia Gór Wschodnich. Drugim wyróżnionym jest ośrodek wypoczynkowy Stanica Harcerska w Kosarzyskach.

Kategoria "Chata z klimatem- agroturystyka"

Nagroda główna w tej kategorii w tym roku powędrowała do Ochotnicy Górnej, na Przełęcz Knurowską. To właśnie tam działa, położone w malowniczym miejscu, gospodarstwo "U Majki Biel".

Z kolei wyróżnieniem może pochwalić się ośrodek "W słonecznej dolinie" w Kamienicy, a także Agroturystyka Słoneczko w Wysowej-Zdroju.

Kategoria "Małopolska osobowość turystyki 2014"

Oprócz dyplomu, w tej kategorii można było również zgarnąć 5 tys. zł nagrody od Małopolskiej Organizacji Turystycznej. Leszek Zegzda, prezes MOT, taki czek przekazał na ręce Kajetana d'Obyrna, prezesa Kopalni Soli w Wieliczce. Ponadto wyróżnieni zostali Mateusz Grzegorczyk (autor bloga o tematyce górskiej www.mynaszlaku.pl, który pochodzi z Sądecczyzny, jest członkiem PTTK Oddział Beskid) oraz Czesław Szynalik - pomysłodawca, inicjator i główny organizator akcji Odkryj Beskid Wyspowy .


Szczegóły na stronie :

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/wielkie-odkrywanie-malopolski-gala-finalowa-w-bialce-
zdjecia,2440393,artgal,t,id,tm.html 

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy