Lubogoszcz 7 września 2014 roku

Organizator: Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej, Stowarzyszenie Lubogoszcz
Opublikowano: 07.09.2014
Wyjątkowo udane było spotkanie na Lubogoszczy kończące piątą edycję akcji Odkryj Beskid Wyspowy. Na szczyt Lubogoszczy turyści mieli do wyboru trzy szlaki zielony z Mszany Dolnej, czarny z Kasinki Małej i czerwony z Kasiny Wielkiej . W grupie piechurów wędrujących śladami Św. Jana Pawła II z Mszany Dolnej wyróżniali się barwnymi strojami członkowie Zespołu Regionalnego „Olszowianie” z Olszówki. Gości na szczycie Lubogoszczy powitała Maria Grzęda Kierownik Bazy „Lubogoszcz” i Czesław Szynalik Prezes Koła Pszczelarzy w Mszanie Dolnej i inicjator akcji Odkryj Beskid Wyspowy.
 
Mszę Świętą przy Krzyżu będącego repliką Krzyża z Pass Pardoii w Dolomitach odprawił ks. Jerzy Raźny Proboszcz z Parafii Św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej. Oprawę muzyczną Mszy zapewnił Zespół Regionalny „Olszowianie” z Olszówki. Przypomniano pobyt Św. Jana Pawła II na Lubogoszczy / 28 czerwca 1973 roku/ , który jako biskup i kardynał Karol Wojtyła często wędrował po Beskidzie Wyspowym i Gorcach.

Po wspólnym zdjęciu uczestnicy złazu przeszli do Bazy Lubogoszcz, gdzie Organizatorzy przygotowali bogaty program. Najpierw turyści posili się bardzo smacznym żurkiem lubogoszczańskim, a następnie uczestniczyli w licznych konkursach i konkurencjach sprawnościowych. 
 
Na scenie wystąpiła orkiestra Dęta „Echo Zagórzan” z Kasiny Wielkiej pod kierownictwem Adama Rusnarczyka oraz Zespół Regionalny „Olszowianie” pod kierownictwem Wioletty Kraus. Spośród tysięcznej rzeszy turystów najmłodszymi zdobywcami Lubogoszczy okazali się 2.5 miesięczny Bartosz Duda z Mszany Dolnej i 2.5 miesięczny Piotruś Dobrowolski z Rabki Zdrój, a najstarszym 88 letni Julian Kasprzyk z Mszany Dolnej. Z najdalszego zakątka Polski przybyła Weronika Przywara z Przemyśla, a z najdalszego zakątka świata Alicja Dobrowolska z Monachium/ Niemcy/ . W spotkaniu brała udział również stuosobowa grupa 
 
harcerzy ze Stowarzyszenia Szarych Szeregów Oddział Kraków oraz z XIV Harcerska Drużyna Wodna z Przemyśla. Najmłodszym zdobywcą Lubogoszczy okazał się 15 miesięczny W konkursie Wiedzy o Beskidzie Wyspowym i pszczelarstwie zwyciężyła Alicja Nowak z Podłopienia /I miejsce/ przed Mariuszem i Łukaszem Jasica z Mordarki / II miejsce/ i Pawłem Wiewiórskim z Podłopienia / III miejsce/. Najmilszą Lubogoszczy wybrano Dorotę Jasica z Mordarki, a najmilszym 

W konkursie organizowanym przez Klub Podróży „ Horyzonty” główną nagrodę wyjazd w Alpy wygrał Władysław Bierowiec z Krakowa.

W konkursach sprawnościowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Lubogoszcz zwyciężyli :
 
- bieg z piłką lekarską: I m.- Rodzina p. Śmiechów, II m. Rodzina p. Świerków, III m. Rodzina Stożków i Pajdzików
 
- przeciąganie liny: Rodzina Potaczków i Karpierzy, II m. Rodzina Potaczków, III m. Rodzina Dziadkowców,
 
- bieg z jajkiem: I m. Rodzina p. Śmiechów, II m. Rodzina p. Świerków, III m. Rodzina p. Karpierzów i Potaczków
 
W konkursie wiedzy o Justynie Kowalczyk zwyciężyli Katarzyna Lis /I Miejsce/ przed Barbarą Lis / II miejsce / i Gabrielą i Szymonem Potaczek / III miejsce/.
 
Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej pod kierunkiem W-ce prezesa Adama Chrustka przygotowało wystawę i kiermasz produktów pszczelich . Dużym zainteresowaniem cieszyło się specjalne stoisko Nadleśnictwa Lasy Państwowe w Limanowej na którym prezentowano liczne publikacje z zakresu leśnictwa, ekologii i ochrony przyrody oraz przeprowadzone wiele ciekawych konkursów. 
 
Nad bezpieczeństwem turystów czuwali strażacy z OSP w Kasince Małej. Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Koło Pszczelarzy w Mszanie Dolnej i Stowarzyszenie „Lubogoszcz” . 108 wędrowców, którzy zdobyli wszystkie 15 „wysp” Beskidu Wyspowego otrzymali pamiątkowe rysie ufundowane przez Czesława Szynalika Za tydzień 14 września 2014 roku kulturalne podsumowanie akcji Odkryj Beskid Wyspowy – IV Festiwal Zespołów Regionalnych” Beskidzka Podkówecka” w amfiteatrze w Parku Miejskim w Limanowej organizowana przez Miasto Limanowa.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy