Luboń Wielki 12 lipca 2014 roku

Organizator: Miasto Rabka Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce Zdroju
Opublikowano: 12.07.2014
Po raz pierwszy uczestnicy akcji Odkryj Beskid Wyspowy zdobywali Luboń Wielki nocą. Mimo wielkiej niepewności na szczęście pogoda dopisała. Wędrowcy mieli do wyboru wiele szlaków ale najczęściej wybierali szlak zielony z Rabki Zaryte. Organizatorzy Miasto Rabka Zdrój i Gorczański Oddział Związku Podhalan przygotowali ciekawy i bogaty program. 
Na szczycie ponad 500 osobową grupę turystów powitał Kazimierz Żarnowski Prezes Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdroju. Mszę Św. przy kaplicy Matki Boskiej Lubońskiej równo o godz. 24.00 odprawili ks. Tadeusz Bogucki proboszcz Parafii pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Rabce Zaryte i ks. dr Paweł Dłuźniak proboszcz Parafii pw Marii Magdaleny w Rabce Zdoju i równocześnie kapelan Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan. 
 
Bernatka bo tak dawniej zwali miejscowi Luboń Wielki rozbrzmiewała muzyką i śpiewami góralskimi wykonywanymi przez członków Zespołu Regionalnego „Robcanie „ pod kierunkiem Jana Surówki i Anny Ceremuga. Wędrowcy mogli wzmocnić swoje siły smaczną kwaśnicą oraz ciastem i serami regionalnymi. Mogli również spróbować swoich sił w konkursie tańca góralskiego, w którym najlepsi okazali się Małgorzata Koza i Jan Bednarz przed Barbarą Czech i Paulinem Czech oraz Danutą Haśnik i Dariuszem Wąsik . 
 
W konkursie śpiewu góralskiego zwycięzcami okazali się Emilia Dziadkowiec z Rabki Zdrój przed Teresą Kot z Krakowa i Stanisławem Burtan z Tenczyna. W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym i Gminie Rabka Zdrój wygrali przedstawiciele Dobrej Michał Koza / I miejsce/ , Michał Wątor / II miejsce/ przed mieszkańcem Mszany Dolnej Stanisławem Adamczyk / III miejsce/. W konkursie grzybiarza bezkonkurencyjna była Agata Śliwa z Sadku –Kostrzy. Najmilszym spotkania na Luboniu Wielkim wybrano Jana Surówkę ze Skawy , a najmilszą Marzenę Dziadkowiec z Rabki Zdrój. Najmłodszym zdobywcą nocnej „Bernatki” okazał się 6 letni Piotr Dziadkowiec z Rabki Zdrój, a najstarszym 81 letni Tadeusz Dziechowski ze Skawy. 
 
Wszyscy laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody i pamiątki z rąk Kazimierza Żarnowskiego i Kazimierza Zapały Prezesa i W-ce Prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan w Rabce Zdrój. 
 
W opinii turystów była to niezapomniana wyprawa i dlatego przy świetle wyjątkowo jasnego tej nocy księżyca turyści wracali w znakomitych humorach do domu.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy