8 sierpień 2010 rok Łopień

Dobra/Urząd Gminy/ - Łopień - Chyszówki Przełęcz Rydza Śmigłego - szlak zielony
Czytaj więcej | Zobacz galerię
Opublikowano: 08.08.2010

Ponad 800 turystów uczestniczyło w szóstej wędrówce po Beskidzie Wyspowym w niedzielę 8 sierpnia 2010 roku na Łopień. Szlakiem zielonym przeszli z Dobrej do Przełęczy Marszałka Rydza-Śmigłego. Na polanie Myconówka Mszę Św. polową odprawili ks. Tadeusz Piwowarski i o. Albin Łyda.

 Oprawę muzyczną zapewniła  gościnnie strażacka orkiestra dęta Tymbarski Ton z Tymbarku.

Organizator Gmina Dobra zadbała o żołądki turystów serwując kiełbaski i przygotowała wiele konkursów i konkurencji na wesoło.

W konkursie wiedzy turystyczno przyrodniczej wygrał Adrian Cieślik z Dobrej. Najstarszym uczestnikiem okazał się 87-letni Władysław Klimczak z Krakowa, a najmłodszym 8-miesięczna Lena Janik z Chyszówek. Z najdalszego zakątka Polski przybyli turyści z Helu, a ze świata Jessica Zduniewicz z Chicago. Najmilszą uczestniczką wybrano Katarzynę Wątor z Dobrej, a najmilszym uczestnikiem został Piotr „Broda” Wyroba z Mszany Dolnej. W konkursie „Baba na medal” zwyciężyła Agata Piaskowy, a konkurencji „Chłop na schwał” zwyciężył Łukasz Chalcarz. Uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia mokradeł i jaskiń na Łopieniu. Przy pięknej pogodzie wszyscy bawili się wesoło umawiając się na kolejną niedzielną wędrówkę 15 sierpnia na Ćwilin.

 

X Jubileuszowy Strażacki Złaz Turystyczny Na Górze Łopień.


„ Wybrali Mistera Łopienia 2010 „

W tym roku na polanie Myconiówka położonej pod szczytem Łopienia w dziesiątym jubileuszowym strażackim złazie turystycznym uczestniczyło blisko trzystu turystów w tym liczna grupa strażaków z Katowic, Zabierzowa i Tymbarku.
Turyści minutą ciszy uczcili pamięć żołnierzy poległych za wolność ojczyzny na wszystkich frontach dwóch wojen światowych oraz Bitwy Warszawskiej i Powstania Warszawskiego.
Turyści mieli możliwość uczestniczenia w konkursach jak również w licznych zawodach sprawnościowych. Panie uczestniczące w złazie dokonały wyboru „ Mistera Łopienia 2010”,którym został Marek Bednara z Katowic.
W konkursie wiedzy z zakresu Beskidu Wyspowego i turystyki zwyciężył Ryszard Derylak z Katowic, drugie miejsce przypadło Jerzemu Gizie, trzecie zajął Artur Borowicz. Konkurs przygotowali Tadeusz Rybka prezes koła PTTK „ Tymbarskie Harnasie” i Stanisław Przybylski, prezes OSP Tymbark. W konkursie wiedzy z zakresu historii II wojny światowej, Bitwy Warszawskiej i Powstania Warszawskiego najlepszym okazał się Lesław Krzystek z Katowic, drugie miejsce zajął Ireneusz Piszczek, trzecie Ryszard Derylak. Konkurs przygotował drużynowy ZS Paweł Wiewiórski z tymbarskiego Strzelca. Ten ostatni konkurs był najważniejszym elementem tegorocznego złazu. Najmłodszym uczestnikiem złazu była Weronika Jaworska z Zabierzowa Bocheńskiego / 2,5 roku /, a najstarszym Eugeniusz Mościcki z Katowic liczący 70 lat.
Wszyscy uczestnicy złazu bawili się przy ognisku oczywiście z pieczeniem kiełbasek. Organizatorami złazu byli: Ochotnicza Straż Pożarna w Tymbarku, Koło PTTK w Tymbarku „ Tymbarskie Harnasie”, Urząd Gminy w Tymbarku, Uczniowski Klub Sportowy „ Tymbark” , Jednostka Strzelecka Nr.2007 ZS „Strzelec” OSW w Tymbarku oraz Starostwo Powiatowe w Limanowej. Fundatorami cennych nagród rzeczowych dla zwycięzców konkursów byli: Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie, Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie, UG Tymbark, MOT Kraków, OSP Tymbark . Imprezę zorganizowano w ramach projektu „ Odkryj Beskid Wyspowy”

Robert Nowak

 

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy