Odkryj Beskid Wyspowy z Janem Pawłem II

O tym, że "nasz" Papież chodził po górach wie każde dziecko. Nie każdy maluch mógł jednak przejść po szlakach uczęszczanych onegdaj przez Ojca Świętego. Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Gmina Dobra postanowiły zainspirować całe rodziny do odkrywania (dla niektórych ponownego) papieskich ścieżek w Beskidzie Wyspowym.
Opublikowano: 22.06.2013
„Małopolskie Dni Bł. Jana Pawła II” to inicjatywa, dla której impulsem było wielkie wydarzenie z  2011 roku - beatyfikacja Jana Pawła II.  W dniach 21-23 czerwca 2013 roku odbędzie się już trzecia edycja. Jako organizator Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie pragnie przybliżać osobę Bł. Jana Pawła II poprzez różnorodne wydarzenia kulturalne i artystyczne. W programie tegorocznej edycji znajdą się koncerty plenerowe, wystawy, pikniki rodzinne, rajdy górskie oraz zwiedzanie klasztorów i kościołów. W tym roku projekt obejmuje 12 miast i mniejszych miejscowości regionu: Brzesko, Czernichów, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską, Niegowić, Rabę Wyżną, Szczyrzyc, Zakopane, Wadowice, Podobin, Tyniec  i Dobrą. Więcej na: www.mdjp2.pl

Nie od dziś wiadomo, że Ojciec Święty był wielkim pasjonatem gór. Nie ma chyba w Polsce pasma, w którym Karol Wojtyła nie postawił stopy. Dlatego też trudno wyobrazić sobie inicjatywę upamiętniającą Wielkiego Polaka, bez symbolicznej wędrówki do miejsc, które tak uwielbił - w góry.

22 czerwca w Beskidzie Wyspowym odbędą się dwa rajdy piesze upamiętniające papieża Polaka. Pierwszy - Rodzinny Rajd z Janem Pawłem II z Jurkowa na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – Mogielicę wyruszy o godz. 9.00, a drugi – nocny rajd pod nazwą Odkryj Beskid Wyspowy. Śladami Wielkiego Wędrowca, rozpocznie się w Wilczycach, osiedle Pietrzki o godz. 22.00. Jego celem będzie Ćwilin.

Jurków – Mogielica - Jurków
Pierwszy otwarty Rodzinny Rajd z Janem Pawłem II  z Jurkowa na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego - Mogielicę rozpoczniemy na parkingu w centrum  Jurkowa o godz. 9.00.  Grupę niebieskim szlakiem  poprowadzi wykwalifikowany przewodnik beskidzki.  Wspólna wyprawa na najwyższy spośród malowniczych szczytów Beskidu Wyspowego, będzie naszym oddaniem czci papieżowi – Polakowi, które wspólnie ukoronujemy złożeniem kwiatów i zapaleniem znicza przy Krzyżu Papieskim, tuż przed szczytem Mogielicy.  Zachęcamy Państwa do jak najliczniejszego udziału. Trasa nie jest szczególnie wymagającą i poradzą sobie z nią nawet dzieci.  Warto piąć się w górę, bo ze szczytu i z mijanych po drodze polan rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce i Tatry. Zdobywanie szczytu potrwa około 2,5 godziny.  Jeżeli dopisze aura, na szczycie wyeksponujemy dużych rozmiarów obraz Jana Pawła II, przy którym  wykonamy unikatowe zdjęcie pamiątkowe uczestników. Po wyjściu na szczyt będzie też czas na delektowanie się panoramą, ciszą, ale i na opowieści przewodnika o Beskidzie Wyspowym i wędrującym po jego szczytach Karolu Wojtyle.  Udział w rajdzie jest całkowicie bezpłatny. Wyjście odbędzie się bez względu na warunki pogodowe (z wyjątkiem anomalii – burza, gradobicie, silna ulewa).Wilczyce - Ćwilin
Pod koniec tego samego dnia, rozpocznie się drugi, górski rajd. Uczestnicy zdobędą drugi, co do wysokości szczyt Beskidu Wyspowego – Ćwilin. Ta wyprawa dostarczy uczestnikom nieco więcej adrenaliny, bowiem odbędzie się w nocy. Punktualnie o 22. z osiedla Pietrzki w Wilczycach wyruszy nocny rajd – Odkryj Beskid Wyspowy. Śladami Wielkiego Wędrowca.
Droga ku górze nie będzie tylko zwykłą przebieżką, ale i pewnego rodzaju pielgrzymką. W czasie wędrówki na Zwilling, (niemiecka nazwa szczytu, która znaczy bliźniak - sąsiedniej góry Śnieżnicy), uczestnicy pokonają tzw. Drogę Różańcową. Grupę także poprowadzą doświadczeni przewodnicy górscy. Na szczycie, około północy, odprawiona zostanie Msza Święta. Tuż po niej, wszyscy zebrani wezmą udział w uroczystym, symbolicznym zapaleniu Watry dla Błogosławionego. Będzie też czas na muzykowanie z udziałem kapeli i poczęstunek przygotowany przez Gminę Dobra. Po części artystycznej przewidziano  konkursy z nagrodami i dobrą zabawę, a jeżeli pogoda będzie sprzyjać, to być może trwającą, aż do świtu.

Wybierając się w góry nie należy zapominać, by zabrać z sobą przeciwdeszczową pelerynę, okrycie głowy, ciepłe ubranie, coś do picia i przekąskę. Dobrze mieć też przy sobie środki opatrunkowe i tabletkę przeciwbólową. Organizatorzy nie zapewniają ubezpieczenia na okoliczność udziału w rajdzie na Mogielicę, więc przy okazji nie zaszkodzi sprawdzić, czy takowe posiadamy. 

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy