Polczakówka 22 lipca 2012 roku

Opublikowano: 23.07.2012

Piąta udana wędrówka w ramach „Odkrywania Beskidu Wyspowego” prowadziła z Olszówki szlakiem czarnym na Polczakówkę, która w zimie stanowi stację narciarską Ski Polczakówka. Również w lecie stanowi punkt wędrówek, albowiem na jej szczycie Miasto Rabka-Zdrój w ubiegłym roku wybudowało wieżę widokową. Przy kapliczce na szczycie Polczakówki licznie zgromadzonych gości powitała Maria Daszkiewicz, Sekretarz Rabki-Zdroju, a Mszę Św. polową odprawił ks. Tadeusz Mraz z Krakowa. Po Mszy Św. i pamiątkowym wspólnym zdjęciu turyści przeszli do dolnej stacji wyciągu narciarskiego, gdzie organizatorzy Miasto Rabka-Zdrój, Gorczański Oddział Związku Podhalan w Rabce-Zdroju i LGD Przyjazna Dolina Raby przygotowali wiele niespodzianek. Gościny użyczyła Fundacja Rozwoju Regionu Rabka i Spółka Funar, właściciele stacji narciarskiej Ski Polczakówka.
Dla ponad 1100-osobowej grupy turystów członkowie zespołu „Robcusie” z Rabki-Zdroju pod kierownictwem Jana Surówki dali żywiołowy pokaz tańca góralskiego i przyśpiewek góralskich. Gościnnie wystąpiła również Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Sandomierza. Wszyscy zostali ugoszczeni smaczną kiełbasą z grilla, chlebem ze smalcem i ogórkami.
Tradycyjnie organizatorzy przygotowali liczne konkursy. Najmłodszym uczestnikiem spotkania na Polczakówce okazała się 1-roczna Wiktoria Drożdż z Pogorzan, a najstarszą uczestniczką 78-letnia Helena Ziółkowska z Chicago. Z najdalszego zakątka świata przybyła Helena Ziólkowska z wnuczką Aleksandrą z Chicago, a z Polski 21-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Sandomierza. Największą wiedzą o Beskidzie Wyspowym i Rabce-Zdroju wykazali się Jadwiga Kwiatkowska ze Skawy, Krystyna Pazdur ze Skrzydlnej i Zofia Pietruszka z Rabki-Zdroju. W konkursie tańca góralskiego zwyciężyła para Magda Kuklińska i Mieczysław Proszek przed Agnieszką Jasek i Jackiem Mucha oraz Marią Dziukiewicz i Stanisławem Palka. Najmilszą uczestniczką spotkania na Polczakówce została wybrana Zofia Pietruszka z Rabki-Zdroju, a najmilszym uczestnikiem Jan Surówka, opiekun zespołu „Robcusie” z Rabki-Zdroju. Nagrodę za rodzinne odkrywanie otrzymała rodzina Jasiców z Mordarki. W konkursie terenowym „Znajdź Skarb” przeprowadzonym przez LGD przyjazna Dolina Raby i LGD Piękna Ziemia Gorczańska zwycięzcą okazała się Anna Sentyrz przed Michałem Kościelniak i Weroniką Michura. Wszyscy laureaci z rąk Prezesa Gorczańskiego Oddziału Związku Podhalan Teresy Wójciak otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci ciupag, korali i wydawnictw.
Kolejna wędrówka już w najbliższą niedzielę 29 lipca na Kostrzę.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy