Beskidzka Podkówecka

I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkówecka" Dobra 18 września 2011 roku Organizator : Gmina Dobra i GOK 18 września 2011 roku amfiteatr w Parku im. Małachowskich w Dobrej rozbrzmiewał piękną muzyką, pieśniami i tańcami uczestników I Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego "Beskidzka Podkóweczka".
Opublikowano: 18.09.2011

18 września 2011 roku amfiteatr w Parku im. Małachowskich w Dobrej rozbrzmiewał piękną muzyką, pieśniami i tańcami uczestników I Festiwalu Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego” Beskidzka Podkóweczka” . Festiwal powstały z inicjatywy Czesława Szynalika i Piotra Lulka ma na celu kultywowanie i upowszechnianie bogactwa kultury ludowej, tradycji grup tworzących i działających na terenie Beskidu Wyspowego . Bogate tradycje zespołów winny być inspiracją do zachowania najcenniejszych i autentycznych wartości w śpiewie, tańcu, stroju i obrzędach dla młodego pokolenia a także źródłem do zachowania własnej historii i tożsamości regionalnej. Festiwal stał się okazją do spotkania się zespołów i zaprezentowania swoich osiągnięć mieszkańcom i turystom odwiedzającym naszą piękną ziemię. Przy licznie zgromadzonej publiczności wystąpiły zespoły regionalne z 9 Gmin Beskidu Wyspowego. Festiwal był wspaniałym ukoronowaniem cyklu wędrówek „Odkryj Beskid Wyspowy” i „Lata w Beskidzie Wyspowym” w 2011 roku . Występy poszczególnych zespołów oceniała Komisja Artystyczna w składzie Aleksandra Szurmiak – Bogucka – etnomuzykolog, Michalina Wojtas – choreograf, Benedykt Kafel – etnograf. Komisja Artystyczna po obejrzeniu wszystkich zespołów przyznała następujące miejsca :
- w kategorii zespołów dziecięco-młodzieżowej:
I miejsce dla zespołu „Pnioki” z Sadku-Kostrzy - Gmina Jodłownik,
Równorzędne II miejsca dla zespołu „Mali Słopniczanie” ze Słopnic Gmina Słopnice i zespołu „Mali Męcinianie” z Męciny Gmina Limanowa,
III miejsce dla zespołu „Robcusie” z Rabki-Zdroju – Miasto Rabka Zdrój
- w kategorii zespołów dorosłych:
I miejsce dla zespołu „Kasinianie-Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej Gmina Mszana Dolna .
Dwa równorzędne II miejsca dla zespołu „Jurkowianie” z Jurkowa – Gmina Dobra i zespołu „Toporzanie” z Tenczyna - Gmina Lubień,
Dwa równorzędne III miejsca dla zespołu „Banda-Burek” z Wiśniowej – Gmina Wiśniowa i zespołu „Porębiański Ród” z Poręby wielkiej- Gmina Niedźwiedź.
Komisja Artystyczna z uznaniem odniosła się do inicjatywy organizowania tego typu imprez i serdecznie podziękowała za sprawne przeprowadzenie Festiwalu Gminie Dobra, GOK w Dobrej , a także konferansjerowi Marianowi Wójtowiczowi.
Festiwalowi towarzyszyły kiermasze z regionalnym wypiekami i potrawami, kiermasze pszczelarskie oraz kiermasz rękodzieła licznie odwiedzane przez publiczność.
Na zakończenie Festiwalu Wójt Gminy Dobra Benedykt Węgrzyn, Dyrektor GOK w Dobrej Joanna Stokłosa i Piotr Lulek wręczyli zespołom pamiątkowe „Beskidzkie Podkóweczki” i nagrody .

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy