Ciecień (829 m)

Wyniosły szczyt pomiędzy Szczyrzycem i Wiśniową, stanowiący zwieńczenie długiego grzbietu, rozdzielającego głębokie doliny Stradomki i Krzyworzeki.
Opublikowano: 15.05.2011

Wierzchołek główny jest zalesiony, ograniczone panoramy w kierunku płd.-zach. można oglądać z niewielkiej poręby, znajdującej się przy szlaku niebieskim w kierunku Kasiny, ok. 5 min. od szczytu. Znakomite panoramy rozpościerają się za to z drewnianej wieży widokowej na pobliskiej Księżej Górze. W ostatnich latach Ciecień stał się ulubioną górą paralotniarzy.
Interesującą nazwę analizował Piotr Galas, który wywodzi ją od charakterystycznego wcięcia pomiędzy dwoma głównymi wierzchołkami. Na możliwość łączenia tej nazwy ze słowem  ciąć i cięty wskazuje odmiana w przypadkach: Cietnia, Cietniowi, byłem na Cietniu. Z kolei prof. Sawicki na pocz. XX w. nazywał tę górę Cieciawem.
Masyw Cietnia wyróżnia się spośród innych szczytów Beskidu Wyspowego pod względem budowy geologicznej, jest on zbudowany z utworów płaszczowiny śląskie,j a nie - jak większość - z płaszczowiny magurskiej. Nie ma również charakterystycznego, „wyspowego” kształtu, a jego długi grzbiet ma przebieg południkowy.

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy