Chełm (648 m)

Grzbiet w płn-zach. części Paśmie Łysiny, opadający ku dolinie Raby w kierunku Stróży i myślenickiego Zarabia.
Opublikowano: 15.05.2011

Między stokami Chełmu a Nychówką (517 m) i Plebańską Górą (495 m) Raba tworzy malowniczy przełom zwany „Luteranką” – według tradycji od innowierców zamordowanych tutaj przez chłopów w dobie kontrreformacji. Nazwa góry jest pochodzenia staropolskiego i oznacza kopulaste wzgórze.
Chełm jest znany wśród turystów ze względu na bliskość Zarabia – letniskowej dzielnicy Myślenic, a także ze względu na najdłuższy w kraju wyciąg krzesełkowy (2006 m, różnica wzniesień 303 m). Jest on dość przestarzały (pojedyncze krzesełko), oddano go do użytku w 1988 r. Istnieją plany modernizacji tego obiektu. Nieopodal górnej stacji (na wierzchołku 618 m) znajduje się bufet i przekaźnik telekomunikacyjny z platformą widokową, z której rozpościera się panorama doliny Raby, Beskidu Średniego, Wyspowego, Gorców i Tatr. Tuż obok oddano kilka lat temu do użytku nowoczesną stację narciarską z dwoma wyciągami i kilkoma trasami zjazdowymi (sezonowa placówka GOPR). Na Chełmie i pobliskiej Uklejnie istnieje także sieć górskich szlaków rowerowych. Przy szlaku zielonym między stacją narciarską a wierzchołkiem znajduje się także prywatne obserwatorium Pawła Sochy, miłośnika astronomii z Krakowa.
Zachodnią kulminacją grzbietu jest Gruszczyn (475 m). W tym miejscu grzbiet przecięty jest w poprzek głębokim rowem rozpadlinowym zwany Dziurskiem, z którego od czasów średniowiecznych wydobywano świetny piaskowiec do wyrobu żaren. Ślady eksploatacji w postaci wielkich głazów widoczne są do dziś. Prawdopodobnie w tym rejonie znajdowała się pierwotna strażnica, stanowiąca część „brony myślenickiej”, funkcjonująca do czasu wybudowaniu stołpu w Myślenicach w XIII w. Według dokumentu lokacyjnego wsi Stróża (której nazwa pochodzi od właśnie od strażnicy), została ona założona u stóp dawnej warowni. Nazwa Gruszczyna nie jest wyjaśniona, istnieją teorie, że ma korzenie celtyckie.

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy