Otwarcie nowego szlaku im. Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego

Rabka-Zdrój Park Zdrojowy / zbiórka / - Polczakówka - Grzebień - Góra Potaczkowa - Góra Adamczykowa - Mszana Dolna Park Miejski

organizator Gmina Niedźwiedź, PTTT Rabka
Opublikowano: 11.09.2011

11 września 2011 roku w ostatniej wędrówce w ramach cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy” uczestniczyło blisko 900 turystów. Mieli oni okazję do przejścia po raz pierwszy nowo otwartym czarnym szlakiem z Rabki Zdrój do Mszany Dolnej, który jako swoich patronów przyjął wybitnych działaczy PTTK Elfrydę Trybowską i Juliana Tolińskiego. Szlak biegnie przez Grzebień, Potaczkową i Adamczykową granicą Beskidu Wyspowego i Gorców. Trasa jest bardzo atrakcyjna z uwagi na piękne widoki na Beskid Wyspowy, Gorce, Beskid Żywiecki i Tatry. Oficjalnego otwarcia szlaku w Parku Miejskim w Rabce Zdrój dokonali Burmistrz Miasta Rabki Zdrój Ewa Przybyło i przedstawiciel PTTK Rabka Michał Skowron. Następnie przy skocznych taktach Miejskiej Orkiestry Dętej w Rabce Zdrój turyści z parku ruszyli długim wijącym się „wężem”na Grzebień i Potaczkową . Pogoda do wędrowania była wręcz wymarzona i turyści mogli się zachwycać po drodze widokami otaczających gór. Na szczycie Potaczkowej gości przywitał Wójt Gminy Niedźwiedź Janusz Potaczek w towarzystwie posła na Sejm RP Tadeusza Patality i Przewodniczącego Rady Gminy Edwarda Krzysztofiaka . Dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz przybliżył topografię otaczających gór widocznych ze szczytu Potaczkowej. Michał Skowron z PTTK Rabka Zdrój przedstawił sylwetki patronów nowego szlaku Elfrydy Trybowskiej i Juliana Tolińskiego. Mszę Św. polową przy krzyży milenijnym odprawił ks. prałat Józef Kapcia z Rabki Zdrój. . Oprawę muzyczną Mszy Św. zapewniły kapela „Kaczory „ z Poręby Wielkiej pod kierownictwem Bronisława Kaczora i zespół regionalny „Gorcanie”z Niedźwiedzia pod kierunkiem Andrzeja Smaciarza potomka Władysława Orkana.
W wędrówce nowym szlakiem uczestniczyły rodziny patronów między innymi córki Juliana Tolińskiego - Krystyna Moskal i Jadwiga Tolińska .
Najmilszą „Potaczkowej „ wybrano Anię Kaciczak z Poręby Wielkiej a . najmilszym Jana Misiurę z Poręby Wielkiej. Najmłodszym turystą okazał się 2 miesięczny Paweł Mysza z Podobina , a najstarszymi 86 letni Zbigniew Koneczny z Krakowa i 82 letni Jan Piwowar z Podobina. Z najdalszego zakątka Polski przybyła rodzina Piotrowskich z Gorzowa, a z najdalszego zakątka świata przybyły Agata Kościelniak z Chicago i Agnieszka Kułaga z Detroit /USA/. Największa wiedzą o Beskidzie Wyspowym wykazały się Zofia Pietruszka z Rabki Zdrój / I miejsce/, Sylwia Smoleń z Kasiny Wlk./ II miejsce/, Małgorzata Wydra z Kasinki Małej /III miejsce/ i Klaudia Smoleń z Kasiny Wlk./IV miejsce/. Nagrodę specjalną za „Rodzinne Odkrywanie Beskidu Wyspowego” otrzymała rodzina Kozów z Dobrej. Wszyscy laureaci otrzymali piękne albumy z rąk Tadeusza Patality posła RP i Barbary Cichańskiej- Wiceprzewodniczącej Rady Gminy Niedźwiedź . Pracownicy Urzędu Gminy Niedźwiedź zadbali o żołądki turystów częstując ich kiełbasą z grilla. Trwałym śladem spotkania będą ławostoły, ołtarz polowy wraz z zadaszeniem, które wykonał Janusz Lach z Podobina, a zamontowali na szczycie Potaczkowej mieszkańcy Podobina na czele z sołtysem Tadeuszem Zapałą. Z Potaczkowej turyści udali się przez Adamczykową do Mszany Dolnej . Wielu uczestnikom akcji Odkryj Beskid Wyspowy zakręciła się łezka na myśl że to już była ostatnia wędrówka tym roku. Będą czekać z niecierpliwością na przyszłoroczną edycję i kolejne zdobywanie wysp Beskidu Wyspowego.
Zwieńczeniem tegorocznej edycji „Odkryj Beskid Wyspowy” będzie I Festiwal Zespołów Regionalnych Beskidu Wyspowego „Beskidzka Podkóweczka” organizowany przez gminę Dobra , który odbędzie 18 września 2011 roku w Dobrej w parku Małachowskich , początek o godz. 14.00.

Mapa szlaku w PDF

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy