2011-08-14 - Kostrza

Podłopień / zbiórka przystanek PKS / szlak zielony - Kostrza - Jodłownik szlak zielony

organizator Gmina Jodłownik
Opublikowano: 14.08.2011

W ósmej wędrówce w ramach cyklu „Odkryj Beskid Wyspowy” 14 sierpnia 2011 roku na Kostrzę wzięło udział ponad 1200 turystów. Wędrowcy przybyli na szczyt różnymi szlakami. Największa grupa pod kierunkiem przewodnika Andrzeja Golonki wyruszyła szlakiem zielonym z Podłopienia. Na szczycie Kostrzy turystów powitała Maria Kapera- Przewodnicząca Komisji Oświaty Rady Gminy Jodłownik .Mszę św. polową odprawił ojciec Krzysztof Morajko - proboszcz Parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Jodłowniku. Oprawę muzyczną zapewnili Zespół Regionalny „Pnioki” ze Szkoły Podstawowej w Sadku- Kostrzy, pod kierownictwem Haliny Gocal, „Śwarni Łojce” z Sadku- Kostrzy oraz kapela „Wilkowicanie” z Wilkowiska. Następnie bawili gości tańcami, muzyką i pieśniami Lachów Szczyrzyckich. Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Sadku- Kostrzy, któremu przewodniczy Teresa Bartosz zadbały o „żołądki „ turystów częstując kołaczami, buktami, chlebem ze smalcem i równie wspaniałym bigosem. Organizator Gmina Jodłownik przygotowała atrakcyjne nagrody dla laureatów licznych konkursów. Najmilszą uczestniczką została Joanna Wyroba z Norwegii, a najmilszym uczestnikiem Władysław Sałapatek z Makowa Podhalańskiego. Najmłodszym turystą okazała się Wiktoria Drożdż /1 rok/z Pogorzan, a najstarszym Zbigniew Koneczny /86 lat/ z Krakowa. Z najdalszego zakątka Polski przybyła Agata Bąk z rodziną z Przecława k. Szczecina a z najdalszego zakątka świata Joanna Wyroba z Norwegii. W konkursie wiedzy o Beskidzie Wyspowym laureatami zostali Alan Jantos /I miejce/, Dawid Niedojad/II miejsce/ i Gabrysia Koza/III miejsce/. W konkursie wiedzy o Święcie Wniebowzięcia oraz wiedzy o ziołach I miejsce zdobyła Krystyna Potoniec, dwa II miejca Agata Kapera i Ania Knapek /konkurs przygotowały i przeprowadziły nauczycielki ze szkoły podstawowej w Sadku- Kostrzy/ . Nagrodę w kategorii „Rodzinne Odkrywanie” otrzymała rodzina p. Zdzisława Potaczka z Mszany Dolnej
Pełni wrażeń turyści przeszli szlakiem zielonym wśród dorodnych buków do Jodłownika podziwiając po drodze piękne widoki okolicznych szczytów Beskidu Wyspowego. Żegnając się z organizatorami uczestnicy często powtarzali powiedzenie „do zobaczenia na szczycie Sałasza 21 sierpnia.
To nie był koniec atrakcji albowiem duża część uczestników skorzystała z zaproszenia Gminy Jodłownik do Szczyrzyca na tradycyjne „ OWOCOBRANIE” i Jarmark Cysterski połączony z VI Targami Tradycyjnej i Regionalnej Żywności.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy