Jasień

Jasień (1052 m) jest drugim obok Mogielicy głównym szczytem południowej części Beskidu Wyspowego, a trzecim co do wysokości w całym paśmie.
Opublikowano: 08.06.2010

Nie jest on kulminacją o typowo "wyspowym" charakterze i w dalszych panoramach prezentuje się raczej jako rozłożysta kopa u zbiegu trzech wyraźnych grzbietów.

Na poprzecinanych licznymi wąwozami północnych stokach ma swoje źródła główna rzeka Beskidu Wyspowego - Łososina, a same zbocza pokryte są gęstymi lasami dolnoreglowymi.

Od południowego wschodu pod szczyt podchodzi malownicza hala, na której stoi okazały szałas, pozostałość po gospodarce pasterskiej. W lecie szałas ten (wyjątkowo długi jak na tego typu obiekty) służy czasem bardziej lub mniej przypadkowym turystom za "punkt noclegowy", w którym rolę łóżek pełnią rozwalające się prycze i ławy, deski na dziurawym stryszku czy poukładana na klepisku cetyna. Ogólnie brudno tu i niechlujnie, ale można skorzystać z tego kawałka dachu w czasie ulewnego deszczu. Obok szałasu tryska obfite źródełko, a z górnego krańca hali otwiera się wspaniały widok na południe i wschód, przede wszystkim poprzez dolinę Kamienicy na wschodnią część Gorców z Kudłoniem, Gorcem i masywem Wielkiego Wierchu.

Polana Wały znajduje się kilkaset metrów na wschód od szczytu Jasienia, poniżej grzbietu od południowej strony. W sezonie letnim śląskie środowisko akademickie organizuje tu bazę namiotową, prowadzoną przez przewodników z SKPB Katowice. Ich działalność obejmuje głównie Beskid Śląski i Żywiecki, a Wały są najdalej na wschód wysuniętą placówką. W porównaniu z bazami w Gorcach obiekt to mniejszy i bardziej kameralny. Można tu spotkać ciekawych ludzi, a przede wszystkim tanio zanocować w "stacjonarnym" namiocie (5 zł od osoby) lub rozbić własny namiot i korzystać z urządzeń "socjalnych" bazy (woda, kuchnia, latryna). Ewentualna rezerwacja noclegów na bazie: Oddział Międzyuczelniany PTTK - Katowice, ul. Dyrekcyjna 10/5, tel. 032/1538558.

Galeria

Relacje z wędrówek

Kalendarz imprez

Patronat medialny

Partnerzy